| biaaaaa a întrebat:

Stateam azi si ceva pe net si am dat de un citat care mi-a atras atentia. "suntem ceea ce iubim". m-am gandit la o posibila explicatie a acestui citat si nu am ajuns decat la concluzia ca suntem, intr-un fel sau altul, reprezentati de cei apropiati noua, de persoanele pe care le iubim. ce credeti?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Este aceeasi idee pe care o comunica cunoscutul proverb:Spune-mi cu cine te intovarasesti, ca sa-ti spun cine esti"; adica alegerile noastre ne definesc personalitatea si o dezvaluie.

2 răspunsuri:
| Ancu1592 a răspuns:

Eu cred ca aceasta iubire nu se refera doar la iubirea de persoane ci si la iubirea fata de lucruri, la ceea ce ne place sa facem. De exemplu daca ne place foarte mult muzica si preferam sa ascultam muzica in loc sa vorbim cu persoanele din jur, lumea crede despre noi ca nu suntem sociabili, suntem izolati si ne place singuratatea. Astfel "suntem ceea ce iubim".

| cremita a răspuns:

Deci daca o iubesc pe mama ce inseamna?
dar daca il iubesc p prietenul meu?