| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Cand eram mic, mama a avut niste probleme si am stat la verisoara mea pentru o perioada, ea fiind adolescenta. Atunci cred ca a inceput problema mea. Ea vorbea cu prietena ei despre baieti ("wow, ce dragut e X" etc) si cred ca atunci am inceput si eu sa simt o atractie pentru baieti... in prezent NU vreau acest lucru.

De multe ori m-am gandit si am incercat sa creez o legatura logica si am ajuns la concluzia ca NU imi doresc sa fiu homosexual, ci vreau ca in viitor sa am o familie. Insa, cum sa reusesc asta daca nu ma simt atras de persoanele de sex opus? Nu pot sa spun ca sunt frumos/"dragut", chiar imi dispretuiesc fata, deci nici persoanele de sex opus nu prea sunt atrase de mine.
Pana acum cateva saptamani, ma simteam atras (mai mult din punct de vedere sentimental, decat sexual) de o fata, insa ulterior, ne-am certat deoarece, noi doi fiind foarte buni prieteni, ea a tinut secreta relatia ei cu un alt baiat, spunandu-mi doar "Imi place de X".

Imi cer scuze ca explicatia mea e cam lunga, insa, intrebarea mea este: Exista vreo cale care sa ma ajute sa-mi schimb orientarea sexuala?

8 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Daca esti inca la varsta adolescentei, e ceva destul de normal sa ai momente de confuzie in ceea ce priveste multe aspecte ale propriului corp sau a propriei sexualitati, in cazul tau a orientarii sexuale.Se pre poate la fel de bine sa fii bisexual,dar tu ar trebui sa analizezi situatia. Faptul ca ai locuit la verisoara ta nu are nicio legatura cu ceea ce ti se intampla.
Totusi, nu ai fost niciodata atras sexual de o fata? Inlatura partea afectiva, gandeste-te strict la aspectul sexual.

| Roberta a răspuns:

Eu cred ca problema ta vine de la faptul ca pana acum nu ai avut o relatie cu o fata si nu te-ai indragostit cu adevarat de o fata, iar asta te-a facut sa simti o atractie pentru baieti de fapt. E bine sa-ti gasesti o fata pe placul tau, incearca sa stai mai mult cu fetele sa le cunosti mai bine, si vei vedea.

| ღmarynaღ a răspuns:

Evident ca da! ce poti tu face e sa te uiti des la fete de ex daca ai fb uitate dai prin pozele lor evita sa te mai uiti la baieti adica cand un baiat trece pe strada uitate in alta parte sa ceva de genu si stai mai mult timp cu fetele si cand te gandesti la un baiat da-ti o palma si ziti ca nu vrei sa ajungi un homosexual si dupa uitate de exemplu la bianca dragusanu, elizabet taylor sau marilyn monroe. sper ca ti-am fost de folos si iti spun ca o sa-ti treaca, e doar o pasa trecatoare :*

| BbyBoop a răspuns:

Eu cred ca daca te simteai atras din punct de vedere sentimental de acea fata, nu prea ai mai avea cum sa crezi ca iti plac baietii.Parerea mea. big grin Si pana la urma nu conteaza doar sexul. Spuneai ca iti dispretuiesti fata.Incearca sa schimbi acest lucru, fiecare persoana este frumoasa in felul sau.Incearca sa ai mai multa incredere in tine si apoi,automat,si persoanele din jurul tau te vor percepe altfel. Spui ca fetele nu prea sunt atrase de tine,dar asta se intampla si poate pentru ca te ascunzi in carapacea ta, din cauza ca tu nu te consideri atragator, si poate iti este teama ca vei fi ranit.Pana la urma, orice orientare sexuala ai avea, cred ca cel mai importanat este sa fi tu fericit si impacat cu tine insuti.Succes si ai mai multa incredere in tine.

| junioru_4096 a răspuns:

Salut,tu acu esti in faza de alegere, a fi homosexual sau nu, cu timpu iti vei da seama ce persoana te atrage happy

| Daisy_9886 a răspuns:

Flirteaza cu fetele si nu gandi ca esti homosexual pentru ca asta e si cauza, si nu uita ca daca nu vrei sa fi homosexual nu o sa fi. Daca vrei lasa-mi aidiu tau si... rezolvam.

| evilcookies a răspuns:

Hmm, acest lucru cam greu. Desigur, ai putea sa negi, sa te insori, sa ai copii, sa ai o casatorie fericita dar tu nu vei putea fi cu adevarat fericit. Cu vremea vei deveni frustrat, te vei simti incomplet si mereu vei cauta ceva ca sa umpli acel gol pe care l-ai lasat ca urmare a negarii homosexualitatii si in cel mai rau caz ai putea ceda nervos. Dar stai linistit, nu esti singura persoana care este confuza in legatura orientarea sexuala. Toti adolescentii trec printr-o faza asemanatoare cand au impresia ca se simt atrasi de acelasi sex, dar pana la urma se dovedesc a fi doar niste impulsuri sexuale. Eu iti sugerez sa te informezi despre homosexualitate, iti recomand sa citesti cartea "Trei eseuri privind teoria sexualitatii" de Sigmund Freud poate vei recunoaste niste "simptome" pe care le ai si te va ajuta foarte mult!

| Akihito a răspuns:

Nu, orientarea ta sexuala nu o poti schimba, dar poti schimba felul in care gandesti, poti sa ai familie si daca esti gay, poti sa ai copii chiar daca esti gay, poti iubii chiar daca esti gay. Sa nu uitam ca esti in primul rand om. Sexualitatea ta nu te defineste ca persoana, cum nici pe hetero nu ii defineste.