| ALM2000RO a întrebat:

Unde pot găsi o evidență oficială a tuturor muzeelor din România (indiferent dacă sunt administrate privat sau de către stat)?
Dar o evidență oficială a teatrelor, operelor și filarmonicilor din România unde există?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Nu stiu daca iti vor da lista, dar oricarui muzeu ii trebuie avuzul Comisiei Naţionale a Muzeelor şi Colecţiilor. Deci ei ar avea lista completa.

Nu stiu despre restul, dar banuiesc ca prin Ministerul Culturii poti afla multe.

5 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Incearca ti norocul aici. Situl Reţeaua Naţionalã a Muzeelor din România
http://www.muzee.org/

| ALM2000RO explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc! Dar nu cred că e nimic oficial, adică văd că e doar o asociație și cum am lista cu muzee membre, dar și rubrică cu regulile de urmat pentru a deveni membru în această rețea, rezultă că nu toate muzeele din România sunt membre. Deci mai sunt și alte muzee neincluse. Însă voi arunca oricum o privire.
Dar rețeaua de teatre, opere și filarmonici din țară unde o pot găsi oare? Măcar dacă ar avea vreo asociație de genul Rețelei Naționale a Muzeelor!

| ALM2000RO explică (pentru carevaescu):

Voi căuta să aflu mai multe din sursele oficiale indicate. Mulțumesc pentru răspunsuri, mi-au fost de ajutor. Ultimul răspuns va primi fundă în câteva zile, dacă nu vine cineva cu un răspuns mai bun (în sensul de mai detaliat eventual), e ca și a ta funda (fiindcă știu acum unde să mă interesez). O seară faină!

| carevaescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nu stiu daca iti vor da lista, dar oricarui muzeu ii trebuie avuzul Comisiei Naţionale a Muzeelor şi Colecţiilor. Deci ei ar avea lista completa.

Nu stiu despre restul, dar banuiesc ca prin Ministerul Culturii poti afla multe.

| Nelucojoc a răspuns:

Salut, pe Index muzee, cauta in google, numa vezi ca se da test inainte de logare, trebuie sa inveti inainte...

| ALM2000RO explică (pentru Nelucojoc):

Pune te rog un link, că eu am găsit site-ul ăsta căutând index muzee în Google:
http://www.cimec.ro/muzee/revista-muzeelor.htm
Mă gândesc că nu la ăsta te referi, nu?