| xFire a întrebat:

Vreau sa deschid un ABC in centrul unei localitati. Vreau sa fac lucrul asta ca la carte si vreau ajutorul tuturor celor care au experienta in acest domeniu. Se accepta sfaturi incepand de la norme juridice care in interzic vanzarea anumitor produse, costuri aproximative, pana la alegerea mobilierului si a luminii din interior pentru a atrage clientii. Vreau sa fie mic si profitabil. Va multumesc! Nu conteaza concurenta!

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Hey. In primul si primul rand, trebuie sa iti deschizi o firma, unica, pe care sa functioneze magazinul tau ( vad ca esti pornita asupra acestei decizii de a deschide un abc deci n-am sa-ti tin un discurs despre cat de proasta e in general investitia asta- eu as baga banii fara sa clipesc intr-un pub de exemplu). Pt a deschide o firma cu toate actele ai de platit undeva in jurul sumei de 1500Ron cu un plus daca vrei sa scapi de toata munca de hartogaraie si stat pe la coada si de injurat sistemul birocratic platind pe cineva sa se ocupe de toate astea ( da exista persoane specializate in domeniul asta). Cat te costa propriu zis un abc, well asta depinde de marimea magazinului in primul rand. O chirie centrala iarasi variaza in functie de oras (undeva de la 3-400 de euro in sus pe luna). Urmeaa evident impozitul forfetar si capitalul circulant (dupa ce ai deschis firma trebuie sa angajezi minim 2 oameni + un contabil fara de care nu iti poti desfasura activitatea, urmeaza cheltuieli cu chiria, lumina, curent, apa curenta si desigur bunurile care fac obiectul vanzarii+ plata furnizorilor). Referitor la normele juridice, e IMPERATIV sa intri pe site-ul ANPC si sa citesti de acolo intreg raportul juridic si normele aferente. Iti spun asta pentru ca nu vreau sa omit vreuna. Am avut placerea de a fi chiar inspector ANPC pentru o zi si de a calatorii cu ei si iti pot spune ca sunt lipsiti de scrupule si extrem de exigenti cu normele lor si amenzile sunt extrem de mari-pleaca in general de la 12.000 RON-fara avertisment anterior. De ex, in orice frigider/congelator care depoiteaza carne trebuie nu unul ci 2 termometre, numarul consumatorului anpc trebuie afisat pe o tablita, tablite cu ''nu servim alcool si tigari minorilor trebuie sa existe la vedere etc etc. Sunt multe astfel de reglementari). Acum referitor la ''outfit'' pare destul de complicat. Eu sunt PR Event manager si PR manager si am lucrat pentru puburi/localuri unde decoratiunile si publicitatea insemnau 50% dina facere. Dar fiind un magazin e mai complicat. Am sa ma gandesc la cev totusi si voi reveni

| xFire explică (pentru TheAce):

Iti multumesc pentru raspuns. Completez cu detalii intrebarea mea: Nu e un orasel ci e o localitate centru de comuna (la tara), Aici unii oameni sunt in imposibilitatea de a ajunge la un Hipermarket sau magazin mare cu preturi extrem de bune. Nu vreau sa fac avere intr-un an ci vreau o mica afacere in care eu si familia mea (in care exista si un contabil din fericire) sa avem un venit. Vreau sa ma ocup exclusiv de acest magazin. Aici nu se supara nimeni daca cumperi piperul cu 1 leu si il dai cu 2 de exemplu avand in vedere ca oamenii de la tara nu prea au ce face cu banii in sensul ca nu cheltuie la fel de mult ca si cei dintr-un oras mare unde e de platit chirie, taxe mai mari si intretinere. Exclusa ideea unui pub aici pentru ca ar insemna sa imi adun toti betivii pe caphee hee. Informatiile tale o sa fie chiar utile. Sincer o sa ma feresc de produsele din carne. Vreau sa functioneze ca un mic deozit cu preturi bune si la unele produse sa nu am adaos deloc.

| TheAce a răspuns:

De cde nu il faci atunci magazin de tip all in all? prinde extrem de bine in orasele si comune. Am vazut unul in voineasa, mi s-a parut cel mai genial magazin vazut de mine vreodata. Si haine, si jucarii, evident mancare, produse cosmetice (asta-i baza de fapt in mediul rural- e ''smecheria smecheriilor'', era chiar si gelaterie. Evindent intr-un spatiu mic altfel n-ar mai fi fost atat de genial. Tu poti sa te grupezi pe nevoile oamenilor : mancare, bautura (asta e musai), cosmetice, cartele de telefonie mobila( am un prieten care detine un bar si un magazin intr-un sat si au de vanzare si cartele Orange si Vodafone si in mod misterios sunt alea la o cautare extraordinara.), rechizite si papetarie. Mai aduci iarna caciuli, manusi si fulare si vara ochelari de soare si te-ai scos. Trebuie sa ii gasesti un nume dragut (magazinele de tipul asta au toate un nume de tinut minte) nu vreo alaturare de nume sau chestii din astea, fii originala aici si asa toata lumea ''buna'' care mai iese la o plimbare, o distractie ceva isi va da intalnire pe acolo.

| xFire explică (pentru TheAce):

Exact, cu timpul am sa amenajez o gradina de vara decorata minutios unde sa servesc racoritoare si un proiector pentru meciurile de fotbal, (automat se cere si dozatoare de bere). Vreau sa mearga totul piano si cu timpul sa se inradacineze obiceiuri ca "meciurile de miercuri seara", "sa luam sucul la gradina" sau asa mai departe" bineinteles cu internet wireless ceea ce nu e foarte scump dar poate fi si asta un moft de satisfacut". Principalul e inceputul. ABC cu "PRET MIC" scris frumos deasupra, o intrare primitoare cu mici aranjamente de pietre si flori, o mica "parcare" pentru biciclete. Vreau sa fie locul in care omul sa cumpere in nestire avand certitudinea ca e cel mai bun pret din zona. Haine si jucarii: jucariile sigur vor atrage copii si acestia stim cu totii ca sunt foarte greu de multumit.

| TheAce a răspuns:

Intreb acum si eu asa ca o idee pentru vitorul apropiat: cam la ce suma ajunge o investitie intr-o comuna pentru un astfel de magazin? si ma refer evident la suma de pornire