| daiana12 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu ce liceu mi se potriveste:imi place mult muzica, desenul si romana dar si un pic matematica.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Fă matematică foarte serios, că este de viitor. Matematică, fizică și info-calculatoare, învățate teribil de serios. Cu ce se învață la un liceu de artă, tip Dinu Lipati sau la un liceu de filologie, nici măcar nu te poți șterge la fund. Dacă ești din București, să îmi arăți și mie desenele tale, că mă mai pricep și la așa ceva. Trebuie să înveți și 1-2 limbi străine, dar dacă știi gramatică și un număr de cuvinte, asta o faci involuntar, când citești cărți tehnico- științifice, în limbile respective. La 19-21 de ani visam pictură cu lumini și mi se spunea că sunt tâmpit. Peste vreo 20-30 de ani, vei face tu, sau alta ca tine, pictură cu lumini. Dar pentru asta, inițial trebuie să înveți bine matematică, fizică, calculatoare și informatică, anatomie artistică, perspectivă, desen, culoare, compoziție, etc. Româna se va uita, că nu vezi că ăștia mici, deja folosesc un amestec, de română cu engleză. Chiar la ce îți trebuie să înveți ca o cretină, ce cretinisme a scris, nu știu care scriitor, de limbă engleză, franceză sau spaniolă, vei învăța aberații de astea inutile, și la un liceu real. Numai ideea să urmezi liceul de filologie este ceva super aberant. Deci liceu real : matematică - info, sau matematică - fizică. În nici un caz, liceu militar, că au murit destui și fără tine, în Afganistan, Irak, etc. luptând, pentru câte o cauză, care nu era apărarea, pământului sfânt al patriei. Pentru a face pictură pe ziduri, frescă adevărată, trebuie să știi ceva privind chimia silicaților și chimia compușilor anorganici tip pigmenți, dar nu îți trebuie, chimie organică sau chimia polimerilor organici, deci nu se justifica real profil chimie. ce înveți la real chimie ajunge. Să vrei tu să pictezi pe ziduri, că dacă știi matematică și fizică aceste 2 se învață relativ ușor.

5 răspunsuri:
| BOOBZen a răspuns:

Dac esti din Constanta,Colegiul National De Arte Regina Maria,cred ca e ce ti se potriveste,acolo se fac cursuri de arta, te inscrii la una dintrebig grinesen, Balet si Muzica(aici trebuie sa gasesti un instrument) Bafta

| Ropidox a răspuns:

Sunt clasa a 9 a si stiu cel mai bine ce e bine si ce nu.
Daca iti place muzica si desenul te poti duce la un liceu de Arta, exemplu din Bucuresti :Liceul de Arta Dinu Lipatti iar daca doresti ceva mai mult pe romana te poti duce la aproape orice liceu de tip "Liceu Teoretic" sau "Colegiu National". Pentru a face multa romana te poti duce la profilul "filologie". Sper ca te-am ajutat!

| Spitfire a răspuns:

Parerea mea, daca vrei un liceu unde toti sunt egali indiferent de cati bani are tata sau mama, daca vrei un liceu unde se pune accent pe invatatura, daca vrei un liceu unde elevii sunt disciplinati si profesorii bine pregatiti, alege un liceu militar din cele trei disponibile in tara noastra.

Stiu ca multi o sa imi conteste cele spuse mai sus.

Va rog nu comentati daca nu sunteti informati.

| Lilutz a răspuns:

Profilul uman ti se potriveste avand in vedere ca iti place mai mult romana decat matehappy sau la un liceu de muzica sau de arte plastice. Succeshappy

| Butterfly_8957 a răspuns:

Pai ai putea sa te inscrii la un liceu de arte sau unul cu profil uman. succeshappy