| truerainbow a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu ma pot decide la ce fel de liceu sa merg. Imi place romana, istoria, biologia si desenul. Ma descurc si la matematica, chimie si fizica. Nu stiu ce profil sa aleg. Stiu sigur ca nu vreau sa merg la mate-info. La filologie nu stiu daca as fi buna. Engleza stiu destul de bine dar nu am o pronuntie foarte buna. La fel si cu franceza, iar latina nu prea fac. Doua sau trei din prietenele mele (adevarate) merg la chimie-bio si mi-as dori sa fim la acelasi profil, dar nu prea imi place chimia si stiu ca de la profilul asta multi se axeaza pe medicina.... Nu stiu ce meserie as vrea sa am dar de preferat nu in medicina. poate psiholog. alte idei nu prea am. Imi place mult desenul dar nu stiu daca as putea sa fac ceva in viata cu asta.
Ce ar trebui sa aleg?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe profil uman, facultatea nu este influențată de liceu.
Mult succes pe mai departe!
Pa, pa.

| elena999 a răspuns:

Buna! Daca esti pasionata de romana, istorie si psihologie ar fi bine sa merge la stiinte sociale.Eu sunt in aceeasi situatie cu tine.Am o prietena care vrea la mate-info, dar eu vreau la stiinte sociale(in acelasi liceu cu ea) Desi mi-ar placea sa fiu cu ea, trebuie sa aleg ce-mi place.Si eu sunt a 8-a.Mult noroc la examene!

| truerainbow explică (pentru elena999):

Multumeschappy La fel si tie!

| elena999 a răspuns (pentru truerainbow):

Mersi :*

| CorneliaC a răspuns:

Eu zic sa mergi pe profil uman, cu limbile, parerea mea e ca nu conteaza ce fel de pronuntie ai la engleza sau franceza, important e ca stii sa le vorbesti. Eu sunt studenta la facultatea de limbi straine si am profesoare de engleze care vorbesc engleza fluent si sunt foarte destepte, dar au o pronuntie de nota unu. Eu, de exemplu, am o pronuntie foarte buna la engleza, dar nu prea ma laud ca stiu sa o vorbesc si nu sunt mandra de asta. As prefera sa am o pronuntie aiurea, dar sa o stiu la perfectie.

| truerainbow explică (pentru CorneliaC):

Multumesc de raspuns!happy

| CorneliaC a răspuns (pentru truerainbow):

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Stephani404 a răspuns:

Hei. Si eu sunt in aceeasi situatie, si imi plac materiile care iti plac si tie din cate am observat si, cu greu m-am hotarat sa merg la stiintele naturii, asa-zisa bio-chimia. Dar stai linistita ca daca vei urma bio-chimia, sa stii ca n u trebuie sa te faci medic, ci te poti face chiar psiholog dupa cum ai spus ca ti-ai dorit. In locul tau, eu nu as alege filologia pentru ca se va pune baza pe o multime pe lucruri care nu iti vor trebui niciodata, cum ar fi latina care practic e o limba moarta. In fine. Iti urez succes, iar daca nu iti va placea sau nu te vei descurca la profilul respectiv, te oti transfera la un altul din semestrul al doilea. Bafta! Sper ca te-am ajutat. :*