| mickeye a întrebat:

Acum o întrebare despre pleacrea de pe loc...eu am învăţat că atunci când pornim motorul, trebuie să călcăm ambreiajul. şi aşa procedez mereu, dar e necesar, dacă doar pornesc motorul şi nu plec imediat?
Ambreiajul se calcă abia când pornim motorul, nu la prima sau a 2-a poziţie, corect?
Întrucât am făcut şcoala pe un Diesel, la plecare doar lăsam ambreiajul uşor şi maşina pleca foarte simplu... dar îmi voi cumpăra o benzinară, ceea ce înseamnă că în timp ce eliberez ambreiajul va trebui să şi accelerez câte puţin, în acelaşi timp, până la poziţia semiambreiat unde ţin ambreiajul câteva secunde, după care urmează să îl eliberez total, nu?
Am avut un instructor bun, dar nu am îndrăznit să-l sâcâi cu fel de fel de întrebări... Dar poate voi mă lămuriţi, că asta e menirea voastră...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din pacate in scoala de soferi inveti cum sa iei permisul, nu sa conduci. Pentru incepatori exista o procedura foarte simpla si clara pentru plecarea de pe loc, cunoscuta sub denumirea de "tactul pornirii", care ar trebui cunoscuta teoretic inainte de prima ora de conducere.
Pentru pornirea motorului, se apasa in primul rand pedala de ambreiaj, cu maneta schimbat-orului la punctul mort. Imediat ce motorul a pornit, se elibereaza pedala de ambreiaj, dupa care poti sa stai pana se termina combustibilul, nu e nicio problema daca nu pleci imediat, atata timp cat maneta e scoasa din viteza.
Odata pornit motorul, pasii care trebuie urmati sunt urmatorii:
- se apasa pedala de ambreiaj pana la podea
- se introduce maneta in treapta I
- se elibereaza foarte incet pedala de ambreiaj, pana cand masina face prima miscare
- in momentul in care masina s-a miscat putin, se mentine pedala de ambreiaj fixa in acea pozitie, apasand foarte usor pedala de acceleratie ("ton de acceleratie"), pana cand masina se misca incetisor inainte.
- cand masina s-a pus in miscare, se elibereaza foarte usor pedala de ambreiaj, mentinand tonul de acceleratie obtinut.
Urmand cu exactitate si atentie acesti pasi, plecarea de pe loc va deveni o rutina simpla, dupa foarte scurt timp ajungand sa ii efectuezi pur mecanic, indiferent de masina in care urci.
Si nu, nu ai avut un instructor bun daca nu te-a invatat cu exactitate ce ai de facut.
Daca gasesti pe undeva cartea aceasta, nu ezita sa o cumperi. vei gasi acolo nu doar tactul pornirii, ci fiecare manevra pe care un incepator trebuie sa o cunoasca, descrisa pas cu pas si foarte simplu de retinut si pus in practica.
http://fiat.3xforum.ro/img/pics/fiat.3xforum.ro/ok_10576.jpg

| Iordache_Dan_1980 a răspuns (pentru regis):

Se vede ca nici tu nu ai avut un instructor bun.Ti-am citit raspunsul sa vad care e momentul cand eliberezi frana de mana, adica inainte sau dupa ce apesi ambreiajul? sau cand? Sau poate tu pleci cu frana de mana lasata.Cartea care o recomanzi nu zice nimic de frana de mana? Care e momentul cand o eliberezi? Inseamna ca nu i buna cartea.

| regis a răspuns (pentru Iordache_Dan_1980):

Am facut scoala de soferi pe Terra, deci clar nici al meu nu a fost de vreun extraterestru. Presupun ca frana de mana se elibereaza inainte de pornire, eu nu o folosesc decat atunci cand e neaparata nevoie (opriri in panta/rampa).
Cartea nu stiu daca zice sau nu ceva de frana de mana, e un detaliu pe care posibil sa il fi omis eu, dar intrebarea si implicit raspunsul meu se referea strict la pedale.

| Sisu_Puya_1994 a răspuns (pentru Iordache_Dan_1980):

E simplu. ti ambreiajul si frana de serviciu, eliberezi frana de mana si bagi in viteza. ii dai putin gaz si 2.

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Cu o benzina plecarea e in felul urmator. Pun contactul scot din viteza si dau cheie dupa calc ambreiaj si dupa usor acceleratia si dupa ridic usor ambreiaj.

| Laurentizyu a răspuns:

Nu te speria.Plecarea de pe loc cu ambreiajul se poate face foarte usor si pe benzina. ridici usor ambreiajul si masina se va pune in miscare.chiar daca este pe benzina.ideea este sa ridici usor si atunci cand se pune in miscare sa ramai pe pozitia aia si ea va merge incet.api daca vrei sa onduci mai tare apesi ambreiajul si bagi in viteza 1, apoi 2 si asa mai departe, Deci nu te speria ca este cam la fel. bafta!

| ionutzel04 a răspuns:

Asa e cum zici tu...si eu tot mai mut masina in curte si avem curtea un pic in panta...trebuie sa las un pic ambriajul, i-au piciorul de pe frana repede si apas pe acceleratie si dupa ce se tureaza un pic o i-a din loc si dupa cateva secunde dupa ce vad ca merge ii dau drumul de tot la ambreiaj