| MihaiPaleologu a întrebat:

Am cumparat o masina, maine ma duc sa facem actele la notar, ideea e ca am 22 ani si am ceva amenzi neplatite. Pot dupa aceea inmatricula masina, avand in vedere ca am amenzi? Precizez ca acesta va fi primul bun pe numele meu. Si daca nu le voi plati, imi vor executa masina silit?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru contractul de vanzare-cumparare trebuie sa duci adeverinta de la finantele locale ca nu ai restante de platit (impozite, taxe, amenzi).
Contractul va trebui sa inregistrezi tot la finantele locale pentru luare in evidenta si calcularea impozitului datorat.

Daca nu-ti achiti darile la stat, vei pati ca vestitul mafiot american: Al Capone. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Ia bani la tine sa platesti amenzile, ca de te prind la administratia finaciara, iti aloca banii imediat pentru amenzi si ramai cu masina neplatita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La notar. nu. Nu are treabă notarul cu amenzile tale.
Dar va trebui să o înregistrezi la primărie ca bun impozabil. Vor refuza autoritățile să facă orice act pentru tine până nu plătești amenzile. Apoi, fiind a ta, nu ți-o pot lua decât punând sechestru pe ea, e prea complicat să îți ia mașina pentru niște amenzi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Plăteste ti toate datoriile, nu te juca cu statul ca rămîi in fundul gol.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum de ai avut bani sa ti i ei masină dar de plătit niste amenzi care erau mai putini bani nu ai avut, Cum.

| MihaiPaleologu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu platesc amenzi. nu e vb de bani. e un principiu de al meu

| suntserios a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Principiu al tău? Care principiu? De doare în *** de lege, asta nu prea e un principiu,...

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Lollaughing

| MihaiPaleologu explică (pentru suntserios):

Ba da e pentru mine

| supadeceapa a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Adica nu-ti asumi faptele. Principiu rolling on the floor)) scoate cuvantul asta din vocabularul tau, asta e doar cretinitate.
Dar ce fapte sa-ti asumi cand tu nici nu intelegi ce faci rolling on the floor)))
Eu zic ca avem destui cretini in trafic.

| MihaiPaleologu explică (pentru supadeceapa):

Nu am amenzi pentru trafic

| suntserios a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Dacă astea sunt principiile tale înseamnă că ai un caracter de 2 lei. Sper ca nu ți ai pus niciodată întrebarea de ce e tara asta de cacao. Și sper ca nu ai zis niciodată fraza Vreau o tara ca în Europa.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu stiu sigur..scuza ma. dar cred ca amenzile trebuie platite inainte! Altfel nu vei putea plati anumite taxe ale masinii! Deci nu stiu exact.Scuza ma.~! Executarea masinii silita. este alta problema! Doar daca o cumperi in rate si nu mai platesti ratele.~~!