| Etzuu a întrebat:

Salut sunt nou pe aici...am si eu o problema, mi-am luat o masina, cand am cumparato omul mia mi-a scris pe certificat "Instrainat" eu cu gandul sa o trec pe numele meu.Am facut toate actele si la sfarsit sa aud ca are taxa retrasa si ma costa o caruta de bani sa o inmatriculez.
Iar intrebare este daca exista vreo solutie vreo modalitate sa sterg acel scris cu pixul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa stergi tu, la o adica ai putea fi invinuit de fals.
Du-te la persoana respectiva sa bareze el cuvantul, sa scrie anulat si sa semneze. De altfel puteti incheia un act nou, daca respectivul nu a cerut radierea din circulatie pe baza vechiului act.

| Etzuu explică (pentru Ioandelasal):

Masina e radiata Fiscal.iar eu am trecuto la mine la primarie si ma gandesc sa ma duc cu el la un notariat sa ma imputerniceasca pe mine asupra actelor masini si a masini. dupa care eu sa dau certificatul instrainat pierdut si sa al scot eu.la asta mam ganditdar nu stiu sigur daca se poate

| Ioandelasal a răspuns (pentru Etzuu):

Nu vorbeam de radierea de la impozite, de altfel nici nu-mi inchipui cum s-a facut, intai trebuie radiata din circulatie si apoi de la impozite.
Si apoi n-ai rezolvat nimic, masina trebuie inmatriculata pe tine in termen de 30 de zile de la cumparare.
Cauta un calculator de timbru de mediu 2013 si vezi cat este, s-ar putea sa nu fie chiar asa de mult.
De asemenea ai putea incheia cu respectivul un contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit), se poate incheia pe orice perioada, autentificat de un notar public, costa numai 186 lei.

| Petripetri a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai din circulatie nu se radiaza decat cand cel care e scris cu pixu se duce la rar si o trece pe numele lui

9 răspunsuri:
| Eus3b1u995 a răspuns:

Ar trebuii sa il contactezi pe cel de la care ai luat masina.

| Eus3b1u995 a răspuns:

Nu mai fa spam degeaba ca iti fac reclamatie.

| Etzuu explică (pentru Eus3b1u995):

Eus3b1u995...nu inteleg...

| Eus3b1u995 a răspuns (pentru Etzuu):

Nu era, pentru tine era pentru un user care pune ''...'' la alte intrebari, eu ti-am raspuns mai sus.Bafta si scuze de ne-intelegere.

| Petripetri a răspuns:

Pai asa se face la financiar nu i-o radiaza respectivului pana nu face dovada ca pe spatele talonului e scris numele cui va fi instrainata! si cu scris si fara scris taxa tot trebuie platita sad

| EdwardAlex a răspuns:

Numai cel care tia vandut masina poate remedia problema asta pentru ca ea e radiata fiscal