| anonim_4396 a întrebat:

Am de gand sa vand masina si ma gandeam sa merg cu ea in târg. Care e procedura, ce trebuie sa fac mai exact dupa ce se hotaraste clientul ca vrea sa o cumpere? E in ordinea asta: contract v-c, iau banii, ii dau cartea si talonul, scot masina de la impozit, ii dau masina, face asigurarea pe numele lui, apoi gata?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauți pe net un model de contract de vânzare cumpărare, de preferat model 2019, pe care il poți completa cu datele tale si ale mașinii, contract pe care il pregătești in 5 exemplare. Totodată, uti faci ii după CIV si talon, uneori foarte utile după.
După ce va înțelegeți la preț, completați contractul, semnați, completați rubrica "înstrăinat către" de pe certificatul de inmatriculare, iar tu mergi la direcția venituri a primăriei si o scoți de la impozit, vizând contractul si păstrând un exemplar.
Vânzătorului ii dai civ original, talon original si exemplarele ramase din contract.
Daca vrei sa păstrezi numerele, plătești o taxa de 30 lei la poliție si păstrezi chitanța. Cu aceasta ocazie poți anunța si înstrăinarea mașinii.
Daca nu păstrezi numerele, il rogi pe cumpărător sa te anunțe când a finalizat inmatricularea, iar daca nu respecta termenul, mergi tu la inmatriculari cu contractul si copiile păstrate, pentru a nota în sistem înstrăinarea mașinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti contract de v-c pe care il vizati la finante sau scoti fiscalul si il dai.

In momentul in care iti da banii, logic ii dai masina, actele si cheile si te asiguri ca ai completet pe talon rubrica instrainat catre. Pe urma e treaba lui transcrierea

| sofisis a răspuns:

Trebuie si radiata de la politie ca sa o poata trece pe numele lui. Altfel va circula cu ea pe numele tau si nu mai e legal din cate stiu eu.