| mtw123 a întrebat:

Urmeaza sa vand o masina care este pe numele tatalui meu. Masina are asigurare pana-n luna a 8 a, asigurarea a fost facuta cu contract, iar pe luna din luna a 2 a trebuie platita transa a doua la asigurare. Eu cu ce documente trebuie sa vand masina pentru a o putea scoate de la impozit, respectiv din circulatie? Trebuie sa o dau cu tot cu asigurare si numere? Sau viitorul proprietar isi va face el asigurare? Precizez ca masina va fi luata cu platforma deoarece nu este functionala.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa o scoti de la impozit nu ai nevoie decat de contractul de vanzare cumparare.

masina se vinde cu asigurare si numere.

numerele le va schimba proprietarul daca o inmatriculeaza in alt judet sau daca tu le vrei inapoi si platesti o taxa de rezervare pentru acestea.

noul proprietar va fi nevoie sa faca o asigurare pe numele lui pentru a putea transcrie masina, dar pana atunci va merge cu asigurarea ta.

dupa transcriere poti incerca la asigurator sa obtii banii inapoi pe lunile platite in avans

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Masina fiind stricata va dura ceva timp
Pana o repara si o transcrie ma gandesc. Eu vreau sa stiu cum pot recupera banii dea asigurare sau ma rog sa nu mai fie nevoie sa platesc si transa a 2 a la asigurare, aceasta intrand in vigoare din august.

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

E absolut irelevant ca masina e stricata. Din momentul semnarii contractului el trebui sa o transcrie in 90 zile. Deci pana in august ar cam trebui sa rezolve.

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Si eu in cazul respectiv mai platesc transa 2a asigurare?

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

Daca omul o transcrie pana atunci si nu mai are nevoie de asigurare, nu vad de ce ai mai plati

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Deci trebuie sa-i dau si asigurarea mea

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

Daca omul vrea sa circule cu masina pana la transcriere, da trebuie sa ii dai.

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Bun si din moment ce eu am asigurarea valabila pana n august, apoi trebuie sa platesc eu rata 2 la asigurare sau isi face el asigurare?

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

Ți am explicat mai sus.
El are nevoie de asigurare la transcriere pe numele lui. Până atunci merge cu asigurarea ta, daca merge

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Masina sigur nu va circula, e dauna totala, el vrea s o repare, dar pe mine exclusiv ma intereseaza daca eu mai sunt nevoit sa platesc transa a 2 a la asigurare.

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Si pe certificatul de inmatriculare trebuie trecut instrainar catre? Chestia asta o trece cea de la asigurari pe talon?

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

Logic, daca masina nu circula nu are nevoie de asigurare.
da, pe certificat trebuie trecut instrainat catre ca sa fii sigur ca o trascrie. Acolo tu scrii cand faci actul devanzare cumparare.

| mtw123 explică (pentru suntserios):

Deci actul de vanzare cumparare trebuie facut cu mentiunea de transcriere? Sau pur si simplu se scrie pe talon?

| suntserios a răspuns (pentru mtw123):

Nu trebuie nicio mentiune.
faci actul de vanzare cumparare si pe urma completezi cu manuta ta rubrica aia din talon

| mihai69 a răspuns:

Tu oferi contractul de v/c, cartea de identitate și certificatul de înmatriculare (și numerele, dacă nu le vrei tu). Ulterior, mergi la fisc și scoți certificatul fiscel; o copie merge și la cumpărător (sau copie după actul de v/c vizat la fisc).

| mi25 a răspuns:

1. Referitor la asigurare. Te referi la asigurare facultativa sau la RCA?
2. Nu am auzit de RCA in rate. Poate ma insel.
3. Dupa ce ai radiat masina la fisc si din circulatie, nu mai este treaba ta cu ce face el cu asigurarile. Tu nu mai trebuie sa platesti nimic. Este bine sa anunti si asiguratorul despre vanzarea masinii.

| mtw123 explică (pentru mi25):

Exista polita rca in rate mai nou. Se face contract pentru cele 2 rate. Una se plateste chiar cand faci asigurarea, cealalta rata dupa 6 luni. Iar la mine rata 2 ar fi in august, de asta tot intrebam pe aici daca sunt nevoit sa platesc si rata 2.

| mi25 a răspuns (pentru mtw123):

Eu am platit intreaga suma, online, de aceea nu stiu.