| Delocimportant a întrebat:

Am o curiozitate: de ce masinile cu volan pe dreapta sunt asa de ieftine? Doar pentru ca au volan pe dreapta? Au ceva avantaje masinile cu volan pe dreapta, sau nu are rost sa risc cu o asa masina?

18 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Banuiesc ca ai stat pe scaunul din dreapta intr-o masina, cand soferul intra in depasire tu nu vedeai nimic in fata dar el vedea, cand ai volan pe stanga doar iesi putin spre mijlocul drumului sa vezi daca vine sau nu din fata pe cand cu volan pe dreapta iesi cu toata masina si daca ai surpriza sa vina, esti pa! Farurile masinilor cu volan pe dreapta bat putin spre dreapta [foarte foarte enervante pentru cei ce vin de pe contrasens!]asta nu trage de pret dar ca principiu, un alt dezavantaj al masinii cu volan pe dreapta intr-o tara cu masini cu volan pe stanga!
Intr-o parcare pe marginea drumului unde masinile sunt parcate transversal, cand iesi din parcare nu vezi nimic daca vine sau nu vine masina! Pe cand cu volan pe stanga te uiti si vezi!
Stiu pe cineva ai carui parinti i-au luat un audi a4 din 2003 cu volan pe dreapta, de ce? pentru ca era ieftin, ghici ce, baiatul a facut accident si aproape jumatate de an nu a iesit din casa in picioare! Masinile cu volan pe dreapta sunt de evitat! Poate doar pentru piese sa-ti iei una!

| Gizăz a răspuns (pentru RB26DETT):

Perfect de acord cu tine. Eu nu ştiu de ce nu le interzic. În Suedia de exemplu nici n-ai voie să înscrii în circulaţie o maşină cu volan invers.

| RB26DETT a răspuns (pentru RB26DETT):

Farurile bat spre stanga, nu dreapta, scriind volan pe dreapta am gresit si am scris ca bat spre dreapta, de fapt bat spre stanga!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Volanul pe dreapta e un handicap major. Nu doar in depasiri, si in oras cand faci stanga undeva, pozitia in dreapta te incurca mult, nu esti sigur pe gabaritul masinii si risti sa te pupi cu aia de pe sens opus. De la un timp te inveti, insa e o prostie. Orice biciclist, caine, groapa, aflate pe marginea drumului, se transforma in depasiri grele pentru cei cu volan pe dreapta in Romania, si de cele mai multe ori, daca drumul e mai stramt, nu se baga pana nu e liber, spre disperarea celor din spate, care uneori gasesc loc sa depaseasca si gunoiul cu volan pe dos si numar de Anglia, in spatiul pe care cocalarul care n-a avut bani de masina cu volanul unde trebuie, nu l-a putut aprecia.

| sltlp a răspuns:

Sunt ieftine pentru ca sunt rele. Nu pentru ca ar avea ceva anume, dar nu vezi nimic in trafic, esti vadut drep sarantoc care nu are masina cu volan normal, iar in depasiri practic iti asumi niste riscuri uriase.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru sltlp):

Ai spus o prostie mare cat tine. Cum să te vadă lumea sărăntoc doar pentru că ai o maşină cu volanul pe dreapta. Ce logică...

| sltlp a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Exact asa este. Atat eu cat si cam majoritatea pe care ii stiu gandesc asa. De ce?
Pentru ca nimeni nu merge in Anglia sa cumpere masina noua ca sa vina cu ea in tara si sa o conduca o viata aici. E mentionat mai sus de ce.
Deci, clar, cei care cumpara masina cu volan pe dreapta is oameni care cumpara sh, si care se zgarceasc la 1000-2000 euro, si cumpara cu volan pe dreapta. Pentru ca cele cu volan pe dreapta nu le vrea nimeni. Simplu. Logica

| Gizăz a răspuns (pentru sltlp):

Eu ştii ce nu-nţeleg? Ok, să zicem că n-ai bani sau eşti zgârcit şi nu vrei una nouă. Să zicem că vrei una d-afară că e mai puţin rablagită. Să spunem chiar şi că lucrezi în UK! Cine te pune să iei maşină SH de acolo?! Strângi nişte bani şi te duci frumos în Franţa că-i aproape. Ai rezolvat problema. Ai posibilitatea să ieşi şi mai bine cu banii. Euro e mai mic decât lira.

| OldSoul a răspuns:

Sunt masini normale, care au volanul in partea opusa, acolo asigurarile sunt extrem de mari si de asta de obicei le vand mai ieftine, ce e drept am auzit si o varianta cum ca masinile peste 14 ani nu mai au voie sa circule acolo dar sincer chiar nu stiu daca e adevarata sau nu.
Avantaje... doar pretul, oricum daca vrei sa circuli cu o masina cu volan pe dreapta in Romania ai nevoie sa montezi faruri noi, cele de Anglia bat in partea opusa si orbesc participantii la trafic, in rest sunt masini normale, daca ar fi rele nu le-ar cumpara nimeni, nu ar accepta sa le inmatriculeze...
Sunt masini normale, atat ca nu te prea poti baga in unele depasiri.
Nu e nici un risc sa conduci asa o masina doar ca trebuie sa fii mai atent in depasiri... sau iti poti monta o camera, chiar am vazut cateva masini cu camera montata pentru ajutor in depasire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt refuzate la export.Alea cu volan in dreapta sunt facute pentru Marea Britanie si au fost refuzate.Ca sa vanda astea total anormale cu voan in dreapta, le dau ieftine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Nu sunt la mare cautare, sunt niste rebuturi mai lrefuzate asa cum sunt oalele ce le vand tiganii pe fulgi.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt ieftine pentru că de obicei sunt nişte rable coclite aduse de-afară de nişte cetăţeni care sunt puţin "maro" ca să le zic aşa. Iau toate ruginăturile de-acolo şi le vând aici. În UK sunt scoase din circulaţie pentru că nici măcar nu mai primesc autorizaţie după legile lor. Plus că asigurarea în cazul maşinilor de genul e enormă.

Un alt factor e volanul. Eu am condus atât în UK cât şi în România sau Germania, iar dacă nu eşti şofer nu ai de unde şti. Când eşti acolo, ţi se pare banal şi nu simţi nicio diferenţă pentru că şi circulaţia e de-aşa natură. Dar când vii într-o altă ţară europeană să te ţii! Mai ales la depăşiri. Sunt foarte nesigure şi greoi de condus. Şi asta contribuie la preţul redus. Plus că trebuie să-i schimbi farurile. Că bat invers. Eu nu înţeleg de ce au aşa. Sunt doar câteva. UK, Irlanda, Australia, câteva prin Africa şi Noua Zeelandă cu Japonia parcă.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, ţi-am răspuns ţie în loc să răspund strict la întrebare. laughing

| notefree a răspuns:

Pai cele cu volan de dreapta sunt mai ieftine pentru ca nu sunt la mare cautare.

| Kamakura a răspuns:

Sunt mai ieftine că doar în unele țări ca Anglia (cred) mașinile au volanul pe dreapta, acolo fiind mai ieftin ( de fapt au preț normal, dar ni se pare scump că suntem in românia)

| Cristinasandu94 a răspuns:

Majoritatea le dau ieftine din motivul ca au volan pe dreapta si e un pic mai dificil la depasiri! Dar alt motiv nu vad!

| wheel a răspuns:

Traiesc in uk de 3 ani si faza e ca aici asigurarile sunt scumpe... De exemplu la un vehicul in valoare de 500£ asigurarea e 150£/luna, depinde si de vechimea permisului uk

| wheel a răspuns:

Masina ca "masina" happy e la fel, imi place ca astia le intretin foarte tare tin la masina ca la nevasta happy