| danu7zZZ a întrebat:

Am si eu o problema.
De ce nu mai merg treptele de la ventilator la 1, 2,3, in special merge treapta 4.
Apropo am Opel Astra G Break din 2000.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Motorul ventilatorului are o singura treapta, anume trapta 4. Pentru a-i reduce turatia in treptele 1, 2 si 3, se interpune in circuit o rezistenta, care ii "fura" din curent.
La tine blocul de rezistente este ars, astfel curentul nu mai trece prin acesta spre motoras, functionand doar pe direct, adica pe treapta 4.
La sevice iti inlocuieste blocul respectiv, dar sunt electicieni pasionati care le repara, cu costuri minime.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

La ventilatorul de la radiator există o rezistenţă, care bănuiesc că la tine este arsă. Acum merge pe direct adică. viteză maximăSărbători fericite!

| catalin94 a răspuns:

Exact...incearca sa gasesti schema electrica a masinii, cel mai probabil ai o rezistenta arsa, am avut aceeasi problema pe un logan din 2007