| mangojump a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru detinatori de opel astra 1.7 tdi an 2000, cand merg cu ea la deal simt ca nu are putere sinu trage daca o bag in treapta mai mare, ce probleme poate sa aiba? o fi filtrele infundate? sau trebuie segmentat motorul? MS

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

1. Daca spui ca masina se tureaza, dar nu isi ia demaraj asta mai mult ca sigur este de la ambreiaj (patineaza). Odata ce se tureaza, ia combustibil si tot odata elimina si gazele.
2. In panta masina sa o tii de la 2500 de turatii in sus, ca sa dezvolte o putere mai mare, deja daca scade sub 200 de turatii nu mai trage.
3. Faza cu carburatorul pica, deoarece un diesel nu are carburator, ci doar pompa de injectie si injectoare (carburator mai gasesti la daciile de pana in '99 si la cateva alte masini vechi)
4. Problema cu filtrele poate fi si asta una din cauze, dar arunci masina nu se accelereaza, si problema apare char si la turatii mari. Incearca sa cureti filtrele putin asa: mergi cu masina pe la 100-100 si ceva km/h intr-a 5-a, apoi calci ambreiajul si in timp ce e apasat, apesi blana acceleratia 2-3 secunde, apoi iti reiei drumul. chesti asta o repeti de cateva ori pana vezi ca nu mai iese fum asa de negru.
5. Daca masina nu se tureaza poate fi de la pomoa de injectie, nu e corect debitata.
Mult succes.

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Întotdeauna dealurile se urcă folosind o treaptă inferioară.

| mangojump explică (pentru 0rlando):

Da stiu, dar nu are forta...cu pedala la fund.

| ady4ever a răspuns:

Vezi este sigur ca nu ai stranse curelele

| ady4ever a răspuns:

Dar am o intrebare motorul se tureaza?

| mangojump explică (pentru ady4ever):

Da se tureaza, un amic zice ca poate fi infundat carburatorul, altu ca e de la ambreiaj...altul filtrele infundate...de aia cer pareri de la toti big grin

| 0rlando a răspuns (pentru mangojump):

1. Problema este doar la deal, sau simți că nu trage bine nici pe drum drept?
2. Tremură când pleci de pe loc?

| ady4ever a răspuns (pentru mangojump):

Si tata a avut una asemanatoare 17 dti
ceva de genu in fine si lui tot i se tura motru si pleca greu de pe loc si curelel erau aproape rupte
eu am un bmw m3

| mangojump explică (pentru ady4ever):

Da se tureaza

| mangojump explică (pentru 0rlando):

Pe drum drept se duce oarecum, dar nu prea are forta...si da tremura un pic cand plec.

| mangojump explică (pentru ionutz03):

Am turato peste 3, 5 turatii (viteza 3)in panta si pe urma am pus o treapta mai mare.(viteza 4)in treapta mai mare era acul la 2, 2 turatii, a ramas un pic asa pe urma se lasa in jos.Zic asta pentru ca acolo tot timpul urc cu viteza 4.Simt ca a pierdut din putere. Oricum vad miercuri ce spune mecanicul.MS de sfaturi

| ionutz03 a răspuns (pentru mangojump):

Salut,

1. Daca spui ca masina se tureaza, dar nu isi ia demaraj asta mai mult ca sigur este de la ambreiaj (patineaza). Odata ce se tureaza, ia combustibil si tot odata elimina si gazele.
2. In panta masina sa o tii de la 2500 de turatii in sus, ca sa dezvolte o putere mai mare, deja daca scade sub 200 de turatii nu mai trage.
3. Faza cu carburatorul pica, deoarece un diesel nu are carburator, ci doar pompa de injectie si injectoare (carburator mai gasesti la daciile de pana in '99 si la cateva alte masini vechi)
4. Problema cu filtrele poate fi si asta una din cauze, dar arunci masina nu se accelereaza, si problema apare char si la turatii mari. Incearca sa cureti filtrele putin asa: mergi cu masina pe la 100-100 si ceva km/h intr-a 5-a, apoi calci ambreiajul si in timp ce e apasat, apesi blana acceleratia 2-3 secunde, apoi iti reiei drumul. chesti asta o repeti de cateva ori pana vezi ca nu mai iese fum asa de negru.
5. Daca masina nu se tureaza poate fi de la pomoa de injectie, nu e corect debitata.
Mult succes.

| ady4ever a răspuns:

E sigur ca ai curelel slabe consulta cat mai repede un service auto pentru ca ti se pot rupe si iti face dezastre in motor

| mangojump explică (pentru ady4ever):

Am fost astazi, si a ramas pe miercuri sa umble la ea