| Poseidon69 a întrebat:

Am un moped Tomos ca asta : http://moto.zombdrive.com/images/tomos-5.jpg
Am fost l-am reparat si lipsea Cuiul ala de la carburator care da benzina si aer.
Bun eu nu am filtru de aer, la colegul care am dus-o a pornit dar. eu am schimbat si carburatorul i-am pus unu de piaggio ciao, si o mers la prietenul meu. dar amu nu porneste adica porneste dar foarte greu. din 50-80 de pedale, nu pedale ca la bicicleta pedala de scuter. ce pui mei sa fac?

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Iti uda bujia dupa 4-5 pedale? Da-i cateva pedale si scoate bujia afara! Vezi daca are benzina pe ea sau este uscata! Ori nu-ti da scanteia la timpul optim, ori din carburatie! Benzina multa, uda bujia si scanteia unde vrea ea dar nu intre electrozi!

| Poseidon69 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu stiu daca imi uda bujia, dar imi poti explica mai detaliat? rolling on the floor ca nu prea inteleg.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Poseidon69):

Ce n-ai inteles ca trebuie sa demontezi bujia si sa te uiti la electrozi daca sunt umezi din cauza carburatiei reglata prost!