| Paul260 a întrebat:

Am un opel astra g 17 dti 16v si imi creste temperatura la apa aproape 100 de grande si nu porneste termocupla ce poate sa fie o siguranta arsa sau o rezistenta sau ii stricata termocupla cum pot sa o probez? si la cate grade trebuie sa porneasca termocupla? nu imi apare nici o eroare.

3 răspunsuri:
| DRAGANONSKY a răspuns:

De la 90 de grade trebuie sa porneasca
sfatul unu, curata mufa de intra in termocupla cu un spray sau alcool
sfatul doiverifica rezistente, intreruperi cablu alim termocupla
sfatul 3 si cel mai probabil eroare in calculator si eu am patit-o si asta a fost

| DRAGANONSKY a răspuns:

Termocupla o probezi tragand un fir de la plus su unul de la minus de la baterie si vezi daca pleaca

| rapidistzu a răspuns:

Sall,ori e arsa o siguranta ori e arsa termoculpa, daca vrei sa verifici sigurantele, da capacu jos si le iei pe rand, care are lita aia arsa trebuie schimbata. Termocupla pune-o la un aparat de masura, vezi daca intra curent in eawinking