| anonim_4396 a întrebat:

Am un roller(yamaha herche) din 2002 si imi consuma cam multa benzina, aproximativ 5 kg la 120 km...de tras nu trage da la drum lung se duce si pana la 90km/h cu cat ca are 80km/h in bord. Ce as putea sa-i fac?

1 răspuns:
| covexrobu a răspuns:

Pai cred ca primul si primul lucru verifica filtrul de aer daca are si pe urma mergi la un mecanic bun si pune-l sa iti regleze amestecul de benzina aer s-ar putea sa ai prea multa benzina si prea putin aer din aceasta cauza si consumul ridicat. Daca ai posibilitatea baga benzina de calitate buna adica de la Rompetrol sau OMV evita Lukoil si Mol.