| anonim_4396 a întrebat:

Am un scuter Malaguti F12, i-am schimbat set-ul motor cu unul de 80cm3. La inceput tragea foarte bine, dar dupa 3 sapt nu mai trage ca la inceput. Sa fie de la benzina?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Daca ii bagi ulei separat atunci incearca sa anulezi pompa de ulei si sa ii faci tu in amestec 20 ml ulei la 1 litru de benzina si vezi daca tot asa slab iti merge, daca iti merge mai bine atunci pompa de ulei e stricata si baga prea mult, poate fi si de la benzina intr-adevar, inainte de a incerca chestia cu uleiul alimenteaza cu benzina din alta parte

5 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, nu mai trage bine de oarece ai bagat set nou in scuter si nu i-ai facut rodaj, ce inseamna acel rodaj? ei bine la orice parte componenta noua a unui motor (piston, segmenti, cilindru) are nevoie de rodaj, adica sa isi faca o "uzura", rodajul consta in pornirea scuterului si sa fie lasat vreo 1-2 ore la relanti fara sa fie accelerat, iar apoi sa mergi incet cu el si la fiecare 2-3 zile sa ii maresti viteza cu cate putin, tu ai bagat set nou in el si ai pornit la drum, ai stricat tot setul motor, altceva nu prea ai ce mai face de oarece si segmentii, si pistonul si cilindrul sunt duse, sper ca ai inteles din ceea ce am spus

| Regetar_Sebastian_1990 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Rodaj-ul i-a fost facut timp de 1 saptamana in fiecare zi timp de 5-10 min de vreo 3-4 pe zi.Dau vina pe benzina ca poate e de calitate proasta si scoate si mult fum.

| Regetar_Sebastian_1990 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Azi o tras mai bine happy M-am plimbat vreo 30 de minut, dar tot parca nu mai are acele apucaturi laughing

| DaniTDCI a răspuns (pentru Regetar_Sebastian_1990):

Atunci e de la excelent in sus, acum incearca sa anulezi pompa de ulei, acel furtunas unde intra in carburator il scoti si ii bagi un surub sa nu iti iasa uleiul, scoti benzina din scuter, mai adaugi sa fie vreo 2-3 litrii si bagi 20 ml ulei la 1 litru si vezi cum se comporta

| Regetar_Sebastian_1990 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Eu tot dau vina pe benzina laughing))). Am fost acum 10 minute in urma cu scuteru si nu mai scoate fum. Ai dreptate si popmpa e de vina dar asta. laughing Mergem inainte laughing)

| DaniTDCI a răspuns (pentru Regetar_Sebastian_1990):

Daca ii bagi ulei separat atunci incearca sa anulezi pompa de ulei si sa ii faci tu in amestec 20 ml ulei la 1 litru de benzina si vezi daca tot asa slab iti merge, daca iti merge mai bine atunci pompa de ulei e stricata si baga prea mult, poate fi si de la benzina intr-adevar, inainte de a incerca chestia cu uleiul alimenteaza cu benzina din alta parte