| Lex169 a întrebat:

Salut.As dori sa stiu la ce varsta se poate lua legal permisul pentru clasa A+(scuter/moped). FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), astfel cum a fost modificat prin L.203/2012, pentru categoria A varsta minima este de 24 de ani sau de 20 ani dar cu 2 ani experienta in categoria A2.
Pentru categoriile AM (moped) si A1 (motocicleta de pana la 125 cmc) varsta minima este de 16 ani.
Pentru toate categoriile scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime.

3 răspunsuri:
| d3men7zel a răspuns:

Poti sa il dai la 17 ani si 2 luni, deci cu 8 luni inainte sa implinesti 18 ani, asta este varsta minima insa bineinteles ca permisul ti se elibereaza doar in ziua in care ai 18 ani. Pentru motocicleta iti trebuie un permis clasa A, pentru scutere (A1) poti da de la 16 ani.

| Albertxxx a răspuns:

| alxana96 a răspuns:

Stiu ca pentru motor la varsta de 24 de ani tongue mai nou s-a schimbat legea straight face