| soimm a întrebat:

Anvelopele de vara cu 4-5mm mai sunt bune de ceva?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde pe ce masina, ce cauciucuri sunt, si de cati ani sunt deoarece daca sunt vechi cauciucul este imbatranit si se toceste repede (In 10.000 de km de la 6 mm la 2 mm chiar) daca sunt cauciucuri sport de 5 mm sunt ca si noi, daca sunt de off road la 5 mm aproape ai ajuns la sarma ele avand peste 10 normal deci nu poti primi un raspuns exact si depinde si de masina pentru ca una este sa ai un cauciuc de 5 mm pe o masina de 5 tone cu tractiune fata si alta sa ai 5 mm pe o masina de 850 de kg ca un Tico de exemplu sau o alta masina usoara si eventual si tractiune integrala unde frecarea fiecarei roti in parte este mai mica dar mai mare pe total (Toate cele 3 roti).

Daca este o masina normala nu de off road sau sport si ai cauciucuri normale de strada la 4-5 mm te mai tin ca 10.000-15.000 maxim daca nu sunt vechi sa fie cauciucul imbatranit!

| a1doru a răspuns:

Inca mai pot fi folosite in sezon dar in special vara fiindca primavara si toamna, in mod normal, e sezon umed si in conditiile astea nu mai prea dau randament.

| 0rlando a răspuns:

Mai merg puțin, teoretic cam la 3mm se înlocuiesc anvelopele de vară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru masina care spui tu NU, nu mai sunt bune. Pentru masini mai usoare, pentru vara mai mergeau macar 2 pe spate un sezon.

| soimm explică:

Este un vw T25 dar de iarna ce ziceti cu acelasi profil