| mariusbv1 a întrebat:

Becurile Philips H4 Xtreme Vision, +130%, 12V, 60/55W au o lumina alba, galbena, alb galbuie sau alb albatruie?

Care sunt mai bune dintre acestea:
-Philips H4 Xtreme Vision, +130%, 12V, 60/55W
-Osram H4 Night Breaker Unlimited, up to 110%, 12V, 55W
-Bosch H4 Plus 90, 12V, 60/55W
-Philips H4 Color Vision Blue, 12V, 55W

Becurile sunt luate de pe eMAG.

M-ar interesa sa fie cat mai albe sa bata cat mai tare. ce recomandati dau funda.

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Becurile Philips H4 Xtreme Vision, +130%, 12V, 60/55W au o lumina alb galbuie.
Cele ce lumineaza cel mai bine sunt cele -Philips H4 Xtreme Vision, +130%, 12V, 60/55W.
Cele care lumineaza cel mai alb sunt cele -Philips H4 Color Vision Blue, 12V, 55W.
Alegi care vrei, recomandarea mea sunt cele -Philips H4 Xtreme Vision, +130%, 12V, 60/55W.

| MariusF23 a răspuns:

In alta ordine de idei, iti recomand Osram, cu precizarea sa ai grija la fake-uri, dar din moment ce sunt de pe eMAG, sunt ok.

| Florian20405 a răspuns:

Salut! De ce te stresezi atat cu schimbtul unor becuri? Sincer...
Mai bine mai pui niste bani si-ti iei un kit xenon care bat foarte bine, pret de pornire 89ron noi noute.
Xenoanele consuma doar 35w spre deosebire de becurile normale.
Din becurile alea mentionate mai sus, cele care bat cele mai alb sunt Vision Blue.Care bat cel mai bine sunt Xtreme Vision.Am mai luat eu becuri xenon cica sunt albe, albe din magazin si cand colo sunt la fel ca cele obisnuite.Peste o saptamana o sa-mi achizitionez si eu un kit xenon.
Bafta!

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

Sper ca stii ca nu ai voie sa faci modificari la instalatia de iluminare, politia nu iarta, te lasa fara talon si cu o amenda maricica.

| Florian20405 a răspuns (pentru MariusF23):

laughing Daca ai lupe din fabrica/daca montezi intreg kitul xenon asta incluzand niste lupe adaptive XENOANELE SUNT LEGALE!

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

De obicei kiturile de xenon din targ vin fara lupe, si bat farurile alea fix unde nu trebuie, am ajuns sa urasc mersul pe timp de noapte din cauza idiotilor care merg cu "csenoane". Si apropo, o fi ele legale, dar la ITP se leaga de ele chiar daca sunt puse corect.

| Florian20405 a răspuns (pentru MariusF23):

Asta sa ti-o zic, suntem in Romania, aia de la ITP se leaga de tine si daca esti in regula, cel putin in Brasov, le dai spaga 50 de lei, poti sa ai si rugina ca ei te trec...Romania.
Si aia da, cu aia cu "csenoane" si pe mine uneori ma deranjeaza.Un prieten de al meu are xenon pe octavia1 din fabrica si nu i-a zis nimic la ITP. happy
Eu detin lupe pe a mea de aceea vreau sa-mi pun xenoane.Interzise sunt anumite culori precum 8000k.

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

Cu astea din fabrica sunt de acord si cei de la RAR. Eu de vreo 3 ani nu am mai trecut pe la o statie ITP, ultima data am fost acolo cand aveam Clio 3, nu a fost nevoie sa dau spaga.

| Florian20405 a răspuns (pentru MariusF23):

laughing)))) inseamna ca un an ai stat pe tusa.
ITP ca sa-ti zic ce inseamna, Inspectie tehnica periodica care se face o data la 2 ani
happy
Spaga am dat doar cand am avut matiz, loganu si renaultu, care matizu nu-i ieseau gazele iar "frantujele" cu mici defecte, dar nu foarte grave.

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

Nu neaparat, am avut la sfarsitul lui 2012 ITP-ul la Clio 3 ca in vara lui 2014 sa il vand si sa imi iau Clio 4. Stiu ce e ala ITP, nu e nevoie sa te dai mare. Eu nici cand aveam dacia 1310 nu dadeam spaga la ITP, treceam pe bune.

| Florian20405 a răspuns (pentru MariusF23):

Nu ma dau marewinking Ai zis ca de 3 ani n-ai mai trecut pe rar. laughing) Si da cu 1310 sincer iti spun era mai buna ca un logan din 2004-2005 big grin

| ȘefuLaValută a răspuns:

Philips si osram dintre cele enumerate.Dar cel mai bine bagi o instalatie xenon CU LUPA, in intervalul 4000k-5200k cu o putere potrivita pentru dimensiunile si tipul tau de far, REGLATA corect in service, cu omologare si spalatoare de faruri.Sau macar sa ai mereu o sticla de apa si o carpa sa le stergi bine ori sa opresti la o benzinarie sa le cureti ca tare aiurea mai bat daca sunt prea murdare.