| Anonim12t a întrebat:

Buget minim anual pentru intretinere passat cc 2013 2.0 diesel nu am un stil de condus agresiv, am inteles ca este destul de fiabila motorizarea asta, sunt curios cat m-ar duce anual fara schimburi de ulei, cauciucuri ma intereseaza asa doar partea tehnica.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Afla preturile defectiunilor ca:
-turbina ce trebuie inlocuita/reconditionata (minim 3000 de lei)
-kit ambreiaj ce trebuie inlocuit (minim 4000 de lei)
-elemente de suspensie (brate, amortizoare, arcuri + manopera)
-pretul componentelor de injectie (pompa inalta presiune, injector).
Astea sunt cele mai nasoale surprize care pot aparea la orice masina diesel similara.

| relian a răspuns:

Iara turbina pe aici,iar o da in balarii ca de obicei,.Dar nici eu nul las deloc,cum il prind si pe unde il prind il si taxez laughing

ATENTIE tu ai intrebat lucrari de intretinere la o masina,Turbina tio baga deja motoare defecte pompe si alte rachaturi care nu au absolut nici o legatura cu lucrarile de intretinere.

Deci acu chiar ca arata cit de slab este.Tu si altii ca tine la fel,voi stiti ces alea lucrari de intretinere la o masina?

Lucrari de intretinere se fac la masini care merg,care is in stare buna de functionare,deci acele masini necesita anumite lucrari de intretinere.
Astea se refera la :schimb de ulei,schimbat placute de frina cand le vine rindu,verificat si completat apa la motor,apa la stergatoare de parbriz,schimbat filtru de ulei la motor cand se schimba uleiul,schimbat filtru de aer la motor,filtru de aer in cabina.

Astea is lucrari de intretinere, nu ce arata dl turbina, el bate gardu ca de obicei.
Ce spune el deja masina s-a defectat laughing pompa, sau ceva la injectie, turbina etc.
Tu ai si spus clar lucrai anuale de intretinere, adica sxa inteleg ca dl turbina schimba anual ce arata el in raspunsul lui genial?

Asa ziceam si eu.Mai bine te abtii dec it sa te faci de rahat.Ce arata el nu se schimba niciodata,cel putin unele din ele,ai putea sa mergi cu masina aia pana la batrinete si sa nu schimbi turbina, sa nu schimbi, pompa si ce mai spune el.

Suspensia sau piese din suspensie se schimba dar la stiu si eu suta de mii de km, deci nu poti spune ca ar fi o lucrare de intretinere.

Tu pana la urma ai intrebat ce? Ai intrebat de lucrari de intretinere sau de preturile la piese pentru acea masina?

Asa daca intrebi de preturi la piese, spui clar la o masina din anum X care e aproape fier vechi ce este posibil sa se defecteze si cit costa acele piese.

Dupa cum observi asta e o cu totul alta intrebare.
Deci invavati sa va exprimati, nu amesteca o masina defecta cu una la care trebuie sai schimbi stergatorul de parbriz laughingca lucrare de intretinere.

| relian a răspuns:

Tu intrebi de intretinere, turbina raspunde legat de defectiuni, el vorbeste deja de masini defecte. Oare omu asta pricepe cei aia o lucrare de intretinere si una de reparatie? Mai se da si mare mecanic, o fi invatat la coltu strazii mecanica.