| emiligeorgyana a întrebat:

am aproape 18 ani sunt inscrisa la scoala de soferi. vreau ca dupa ce'mi iau carnetu sa-mi iau masina. mie imi plac BMW-urile. ma gande la mai multe feluri de BMW si m-am gandit la un
BMW 318i
Capacitate motor: 1 784 cm3
An de fabricatie: 1996
Rulaj: 200 000
Combustibil: Benzina
Caroserie:Berlina mai am la dispozitie un
Bmw 520i
Combustibil: Benzina
Caroserie: Berlina
An de fabricatie: 1999
Capacitate motor: 1 991 cm3 si inca un BMW
bmw 316
Capacitate motor: 1 600 cm3
An de fabricatie: 1997
Caroserie: Coupe
Combustibil:Benzina
as vrea sa stiu care dintre care sa mi le iau avand in vedere ca sunt incepatoare si ca sunt fata am vrut pana in 2000 sa fie anul de fabricare pentru ca nu vreau sa bag banii in masina si dupa s'o bag in pom.
as vrea sa stiu cat consuma fiecare.
am observat daca e automat sau manual pentru ca am vazut ca au decat 2 pedale.
vreau sa stiu cum se comporta si daca merita.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci una dintre cele mai proaste alegeri. Incepatoare fiind iti iei masina cu tractiune spate si cu motoare de 2l?

Plus de ce ai da banii pe un cazan vechi de 18 ani, cu peste 200.000 km care o sa te nenoroceasca la intretinere. Numai taxa de timbru cred ca te duce pe la vreo 1000E.

In bugetul tau se incadreaza perfect un opel Corsa, un Polo, o Fabia. Masini cu motoare decente, taxe mici, fabricate dupa 2004-2005, sub 150.000 km si mai ales potrivite pentru un incepator.

| Kinezuul a răspuns:

I-ati mai bine una noua, asa mi-am luat si eu tot una la mana a doua dupa-n 2002 un audi si am bagat bani in el de m-I s-a luat.Vezi in ce buget te incadrezi si vezi ce iei. Lasa fiitele ca asa am fost si eu la 18 ani ca si tine am vrut fite si am fite sper ca intelegi aluzia. O seara placuta :*

| ombladon a răspuns (pentru Kinezuul):

Ca si cum eu zic "vreau sa-mi cumpar golf 3" si tu vii si imi zici "cumpara ti golf 4 ca e mai bun".Iti dai seama ca daca vrea sa-si cumpere o masina la mana a 2 a, nu are bani pentru una noua.Masinile de mai sus costa in jur de 3000E, ce masina noua iti cumperi cu 3000E?

| Gabriel_Marius_1994 a răspuns:

Pentru oras e buna o automata! Bei cafea, vorbesti la telefon lejer.Dar pentru sentimetul de conducere e buna o manuala, te enervezi cand vezi ca in panta iti sare 2 viteze! Asa cu manuala o ti cum vrei.