| Cafeluț a întrebat:

Bună!
Am dat sala pentru permis de A2, iar acum aștept până vineri să merg la sediu să iau dosarul și să aflu când sunt programat pentru traseu. Din auzite, e posibil să mă programeze peste câteva luni.
Eu trebuie neapărat să termin școala până pe 20 septembrie pentru că pe 27 septembrie încep facultatea, aceasta fiind la 400 de km de casă. (spun 20 pentru a da timp permisului să fie creat după și dacă iau traseul)
Știți dacă pot merge la audiență în aceeași zi în care am luat dosarul, adică vineri? Am nevoie de programare pentru a merge acolo? Am nevoie de dovezi? E facultatea un motiv destul de bun pentru a mă programa mai devreme? Sunt șanse să mă programeze mai devreme de 20 septembrie? Aveți altă idee mai bună?
Credeți că pot termina școala până pe 20 septembrie?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca poti da traseul in localitatea unde te muti.
Terminarea scolii tine de instructorul de soferie, dar examenul de traseu tine de Politie.

| Cafeluț explică (pentru Violleta2022):

Dacă ar fi să dau traseul în localitatea în care merg, pe ce motocicletă l-aș da? Aici dau traseul pe motocicleta școlii, dar acolo?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cafeluț):

Probabil vei fii nevoit sa cauti o scoala si in localitatea unde te muti si sa mergi cu aceia in examen.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, facultatea nu e deloc un motiv sa iti mute programarea. La urma urmei ce e asa complicat, revii in ziua examenului si gata

| Cafeluț explică (pentru suntserios):

Ar fi ușor dacă aș putea face așa, dar perioada când aș putea veni ar fi după februarie, iar din câte am înțeles atunci voi fi în timpul examenelor. Pe lângă asta, intenționez să iau permisul special pentru a avea din când în când o perioadă de relaxare singur, plimbându-mă. Nu pot pleca de la facultate nici cum vreau eu pentru că, după cum am scris în topic, este vorba de 400 de km, ceea ce ar însemna că va trebui să lipsesc de la facultate o perioadă de mai multe zile, iar acest lucru nu mă încântă.

| suntserios a răspuns (pentru Cafeluț):

E facultate. Nu ii pasa nimanui ca lipsesti 3 zile. Se recupereaza daca e nevoie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu depinde de tine, ei te vor programa cand vor vrea ei nu cand vrei tu, tu depinzi de ei nu invers, ei fac legile nu tu, tu ai obligatia de a le respoecta, si de ce te grabesti atit cu permisul auto? Pune mina si invata pana cand te vor programa, sofatul nu este o joaca, uite cate accidente fac tinerii care se urca beti la volan si conduc ne atenti incalca regulile de circulatie si omoara oameni nevinovati.Nu te mai grabii si ocupa te de invatat pana vei fi programat/ă la traseu, esti fata sau baiat? Ce varsta ai?

| Cafeluț explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt băiat, am 18 ani. Nu pot spune neapărat că mă grăbesc și nu dau de mașină, ci de motocicletă. Acum, faptul că dau de motocicletă nu face situația mai bună, dar sunt pregătit de traseu, știu legislația și să conduc prin oraș. Permisul de motocicletă îl vreau pentru că în timpul facultății vreau să mă plimb în weekend-uri ca să scap de tot stresul acumulat pe parcursul acesteia. Ce vreau să spun e că teoria și condusul nu sunt o problemă, ci momentul când urmează să am traseu.