| anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Am făcut un schimb de mașini prin metoda cu 5 contracte (5 eu 5 el semnate de amândoi apoi duse la primărie) dar mașina de am luat-o de la el are chiuloasa dusă și vreau sa îmi iau mașina mea înapoi (mai devreme am făcut schimbul nu a fost la primărie încă) îmi mai pot lua mașina înapoi dacă am semnat contractele?
El mi-a dat cartea de la mașina lui si eu cartea de la mașina mea, fiecare are actele de la mașina luată.
Mulțumesc

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu poti daca cumparatorul nu vrea, nici nu cred ca poti demonstra ca asa ti-a vandut masina, cand cumperi trebuie sa fii atenta ce cumperi, eu mereu zic ca masinile sh sunt o loterie, eu nu de prost imi iau masina noua ca nu ma leg la cap cu toti terminatii.
Pe de alta parte nici masina ta nu era fara de probleme daca imi aduc aminte o intrebare de-a ta de acum cateva zile.

Cum are chiuloasa dusa? poate garnitura... daca e garnitura nu e scumpa rau inlocuirea daca e chiuloasa nu ma pricep ce se poate face.

Asta este cand vrei sa dai o epava pe una mai rea!
Cand cumperi o masina veche trebuie sa te pricepi sa sa o examinezi temeinic si nu in ultimul rand examinata de un mecanic profesionist in service, abia apoi se face achizitia, dar romanul merge pe incredere si pe faptul ca este el priceput!

Cand esti inselat probabil mai ramane calea tribunalului, dar cum ziceam cum poti demonstra?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Am fost cu a mea luni și era din cauza a doi segmente pe care i-am schimbat
Domnul cu care am făcut schimbul știe de faptul că am dus-o la mecanic și că am reparat-o
De aceea am si dus-o la mecanic altfel nu as mai fi reparat-o momentan
Mergem cu cealaltă dar stabilisem schimbul
Mașina de mi-a dat-o arta super
Dar a început sa ii crească apa pe drum spre casa i-am băgat apă de 3 ori
Am sunat mecanicul și a spus că sută la sută are chiuloasa dusă (da garnitura aia din cauciuc sau cum i S-o spune )
Dar eu măcar i-am zis ca acei segmenți pe care i-am schimbat
De mașină nouă nu ne permitem altfel luam noi una demult happy na asta este maine mă duc direct la mecanic să se și uite la ea să fim siguri
Ori cum normal nu este să crească apa și să adaug de 3 ori pe un drum de 30 km
Plus că in acea postare am specificat că mașina nu mai înaintează deci cum eu duceam
Sa doar nu era atât de prost să nu dea o tură și observa că nu pleacă mașina
Si eu am dat cu asta dar pe cât, pe 500-1000 m

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Plus că putea să îmi spună cum i-am spus si eu
Dacă nu băgăm de seamă că a scăzut apa putea să se spargă motorul
Dar da dacă mi-a dat-o defectă ori ce ar fi logic că o vreau înapoi pe a mea poate asta are mai multe defecte văd ce spune mecanicul maine
Dar de bine de rău eu i-am spus de a mea si am mai si reparat-o să nu o dau stricată
Dar na vina mea că am făcut schimb
Ziceam eu că nu fac dar uite ca tot am făcut
Dacă nu aveam doua mașini nu a dădeam la schimb probabil o vindeam si luam alta mai scumpă adăugând la pret economiile noastre
Dar nu cred că găsesc mașina noua la 4000€ pe care ii avem noi puși de o pate

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati facut schimb de cazane,tu ai dat cazu de otel, el ti-a dat ala de tuica, dar care face altceva laughing
N-are chiulasa nimic, pentru o garnitura faci atata tambalau? Daca se spargea motoru laughing sa se sparga motoru de la ce, de la apa.
Cumpara un set de garnituri, pui si ai scula noua laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie verificat mai bine motorul, si reparat. Poate fi garnitura de chiulasa, sau altceva mai grav ori mai banal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numai daca va intelegeti pe cale amiabila.

Răspuns utilizator avertizat