| Cristianexr a întrebat:

As dor sa merg pana in Germania, mentionez ca sunt incepator si am carnetul de 9 luni si am facut aproximativ 6000-7000km. Am inteles ca legea iti permite sa iesi din tara la volan fiind incepator dar pot exista anumite probleme in Ungaria si Austria si Germania? Pot sa primesc amenda?

Răspuns Câştigător
| Tina88 a răspuns:

Buna, poti sa iesi in tara dar sa respecti regulile legate de limitarea de viteza in cazul incepatorilor. Nu poti sa primesti amenda pentru simplul fapt ca esti incepator, cel putin eu am permis de 5 ani si nu am auzit niciodata de o asemenea lege, nici la noi, nici in cadrul UE. Ai grija doar la drum, asigura-te ca ai achitat taxa de autostrada in Ungaria. Drumuri bune.

4 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Intereseaza-te la politie, personal nu cred ca sunt probleme dar... pe de alta parte incepatorii nu sunt obisnuiti cu traficul foarte bine si ti-as recomanda sa stai in banca ta si sa conduci in Romania, poate crezi ca esti stapan pe masina si stii toate regulile dar iti spun ca nu ti sau format inca reflexele.

| Tina88 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Cred ca reflexele sunt necesare in Romania unde drumurile sunt pline de soferi "talentati", condusul pe autostrada este apa de ploaie dpdv al manevrelor executate spre diferenta de condusul pe drumurile din Romania.

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Tina88):

Nu prea este adevarat, dar fiecare cu parerea lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gabitzu246):

Are dreptate.
Condusul pe o autostrada e somn, pe langa condusul extraurban in Romania, unde se merge 80-140 pe drumuri cu o banda pe sens, fara parapeti, care trec prin comune...