| Mihaella4356 a întrebat:

Astăzi am ieșit cu mașina de pe o străduță pe strada principala. M-am asigurat din ambele părți, pentru ca nu venea nimic am virat la stânga. Intre timp, o motocicleta care era parcata pe partea cu banda pe care eu trebuia sa intru (cam la 10 m distanță de unde am virat ) a iesit și a dat sa mearga, și ne-am intersectat. În acest caz, cine e vinovatul? (Nu s-a întâmplat nimic grav pentru ca amândoi aveam viteze mici, doar am zdruncinat si speriat un pic motociclistul) Dar as vrea sa stiu a cui e vina.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Motociclistul. Probabil nu te-a vazut cand ai virat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ala era parcat e vina lui ca trebuia sa se asigure când pleacă de pe loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naibi s-a oprit ala pe un drum principal, pe mijlocu drumului, si a pornit exact cand ai iesit tu de pe un drum secundar? ca nu are sens.
Ala o sa aiba dreptate. Pentru ca tu ai iesit de pe un drum secundar, si trebuie sa dovedesti ca el era oprit pe banda 1 pe un drum principal.
In plus, sa zicem ca era oprit, te vedea cand ieseai, si banuiesc ca nu ai iesit si tu ca mamâia cu 10km/h cand intrii pe un drum principal. daca da, atunci tot tu esti de vina, legal vorbind.

| Raducons a răspuns:

Motociclistul are vina in cazul asta, se mai intampla Cred ca ai intrat un pic cam tare pe straduta

| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara Mihaela. Amândurora aș spune. Nu știu exact poziția dar trebuie să fii mai prudentă și tu și el. Probabil tu că trebuia să dai precedență și el că nu s-a asigurat înăinte să plece de pe loc(din ce am înțeles). Oricum, sper totuși că ți-am fost cât de cât de folos.