| gabi659 a întrebat:

Buna, azi mi-a puscat turbina la un audi a3 2.0tdi bkd de 140cp, daca tot schimb turbina, as pune ceva mai mare, plug&play. Ce as putea pune? Multumesc

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce vrei dumneata domnule oradean (ca voi folositi termenul a pusca, daca te-am ghicit ) este mai mult tuning, dar acesta nu se face in spatele blocului, de ce? este nevoie de profesionisti.
Daca puterea de dupa "tuning" devine mult mai mare atunci este nevoie de omologare RAR, asa spune legea. In esenta nimeni nu poate verifica asta...
Nu am idee daca doar punand o turbina mai mare e gata treaba, e nevoie de mai multa investitie aici, este evident nevoie de soft optimizat pentru noua turbina, asta in cel mai bun caz cand nu necesita si alte modificari.
Numai un soft bine facut costa 400 de euro lejer!
Din cate stiu ca sa ai putere mai multa nu e suficient sa schimbi doar turbina, dar ce faci cu injectoarele de exemplu? Pun turbine de pe lamborghini urus (are 2) si eu am injectoare de dacia loganwinking

Din punctul meu de vedere la masina ta fiind destul de vechiuta nu merita o asemenea investitie de a tuna masina, e doar parerea mea.
Schimba doar turbina!
Si asa te va costa destul de mult, turbo nou + manopera.

Pentru orice alte sfaturi mergi la un atelier care chiar modifica masini in acest sens si te vor lamuri ei cat costa marirea puterii unei masini din soft si turbo marit si vei vedea ca imi dai dreptate!
Daca puterea este mai mare post turbo mare am nevoie si de discuri,placute si etrieri diferiti, alta investitie mare! Nu pot avea putere mai mare dar franare la fel ca inainte!

ps: nu am auzit de turbina plug and play pana acum, fiecare masina vine cu o turbina "special" ajustata pentru ea, chiar daca pun o turbina mai mare de pe acelasi model de A3 care sa zicem ca e verisune de 180 sau 200 de cp, trebuie sa fiu sigur ca are fix aceeasi configurare altfel nu e plug and play!

Dau un exemplu de masini turbo benzina aparent la fel ca si motor, Leon Cupra 2.0 TSI de 190 CP nu are nimic de a face cu Leon Cupra 2.0 TSI de 300 de CP, desi au aceeasi cilindree, difera total ca si motor +interne Cupra de 300 CP!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din banii de turbina, ia-ti o Astra H cu Z19DTH pe ea, si da-le drecu de tractoare PD.
Daca vrei turbina mai mare trebuie sa faci hibridizare si apoi soft. Iar la cum crapa motoarele alea stock, mi se pare masochism sa o dai in tuning cu ele laughing