| sweetgirlforyou a întrebat:

eu fac 18 ani in octombrie cand pot sa ma apuc de scoala de soferi? si daca fac scoala mai devreme adica in vara pot sa dau examenul? stiu ca nu pot sa conduc pana cand fac 18 ani, dar pot sa sustin examenul?

10 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Eu am auzit ca de la 12 ani poti sa faci scoala de soferi si sa conduci cu insotitor de 14 ani, iar la 15 ani poti sa te faci sofer de camionrolling on the floor). Vorbiti numai prostii si nu sunt sigur ca stiti toti sa mergeti cu bicicleta, mai aveti de mancat mamaliga pana impliniti varsta necesara pentru permislaughing

| S3RG1U2012 a răspuns:

Eu fac in mai 18. am vorbit cu un instructor si preferabil ar fi sa o incep pe la jumatatea lui martie asa.

| BIS99 a răspuns:

Cu 3 luni înainte de împlinirea vârstei de 18 ani sau poţi conduce o maşină electrică ca a lui Daniel Pancu pentru care nu ai nevoie de carnet.

| gaoaza a răspuns:

Poti face scoala de soferi in vara, cand nu mai este nici zapada si nici gheata. Permisul il iei cand implinesti 18 ani.

| Brailainfo a răspuns:

Poti sa faci scoala de soferi pana sa implinesti varsta de 18 ani, adica te poti inscrie la scoala si poti sa faci doar partea teoretica, nu vei putea face traseu si nici nu vei sustine examenul decat dupa ce implinesti 18 ani. Succes si condu prudentwinking

| nicolilovecata a răspuns:

Da poti sa dai de scoala de soferi cu tot cu examenul daca ai 17ani jumatate iar in ziua cand faci 18 ani poti sa te duci sa iti ridici permisul

| AndoAlex a răspuns:

Nu ai aflat de ultima lege data in parlament, acum poti conduce de la 17 ani daca ai un insotitor cu tine. Examenul il poti da stai linistit dar vei putea conduce doar cand ai permisu in buzunar.

| sweetgirlforyou explică (pentru AndoAlex):

Am auzit de legea asta, dar stiam k inca nu s-a aprobat.

| unknownn a răspuns (pentru AndoAlex):

De fapt de la 16, si nu e noua lege, e de ani buni legea asta.

| blade01 a răspuns:

Poti sa dai la scoala de soferi cu 3 luni inainte sa faci 18 ani si la 18 ti-l da