| BybyBlondina a întrebat:

Buna,ma ajuta cineva? Plssbatting eyelashes Prietenul meu are un Opel Astra pe benzina, a vrut sa ma invete si pe mine sa conduc dar nici sa plec de pe loc nu stiu ( plus ca am omorat-o in viteza sau nu stiu ce.) A incercat el sa imi explice dar nu am inteles nimic.Imi spuneti si mie pasii ce trebuie facuti? Va rog! big grin :* Trebuie sa apas intai pe ambreiaj si pe acceleratie, dupa incerc sa ii dau drum ambreiajului sau cum? Am aproape 17 ani sad

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Pentru început, învață să pleci din ambreaj pe urmă ambreaj + accelerație. E mai ușor, apoi înveți cum trebuie.
Apeși ambreajul bagi în a 1 a apoi dai încet drumul la ambreaj să plece mașina de pe loc, în felul acesta te vei învâța să nu îți mai moară motorul. Apoi dupa ce ai dat drumu la ambreaj apeși încet accelerația. După 2-3 manevre din astea o să plăci din ambreaj și accelerând ușor. Adică așa cum trebuie.
Mult succes.

| MadalinStoicescu a răspuns (pentru Azµre):

E pe benzina masina si e greu sa pleci din ambreaj.

| Azµre a răspuns (pentru MadalinStoicescu):

Plecă stai liniștit cu un opel 1.4 n-ai treabă, asta e și ideea să învețe să plece doar din ambreaj când o reuși atunci restul e floare la ureche.

| MadalinStoicescu a răspuns (pentru Azµre):

Pai apare aproape 17 ani, ii e greu sa invete asta.Eu am invatat sa plec din ambreaj dupa ce am luat permisul

| Azµre a răspuns (pentru MadalinStoicescu):

Învață, e mai ușor decât pare, e o pedală nu folosește două în felul acesta se învață cu ambreajul și învață să lucreze fin.
Eu te cred că este greu, dar nu imposibil.

| MadalinStoicescu a răspuns (pentru Azµre):

Asta da, ai dreptate

| Azµre a răspuns (pentru MadalinStoicescu):

happy Mersi. Oricum înveți nu e greu...

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Preferabil sa nu inveti acum, te poti alege cu un dosar penal de toata frumusetea sau chiar puscarie + ca poti sa omori pe cineva, nu prea este de gluma. La scoala de soferi vei invata tot ce ai nevoie!

In principal apesi ambreajul, bagi in viteza 1, apoi in acelasi timp dai drumu foarte usor la ambreaj, cat de incet poti si pentru inceput in timp de dai drumu la ambreaj ti acceleratia apasata foarte putin cat sa se auda motorul ca se tureaza fara sa apesi pedala pana la fund. Asta este tot dar ti-am spus nu este deloc indicat sa inveti fara un instructor autorizat si fara masina cu dubla comanda nici macar in zone fara politie!

| BybyBlondina explică:

Multumesc tuturor :* Cred ca am inteles, acum sa vad cum il conving sa ma mai lase sa incerc odata ca a spus ca nu mi-o mai da ca cine stie ce ii fac.sad

| MadalinStoicescu a răspuns:

Apesi ambreajul, bagi in viteza, si apoi dai drumul incet la abreaj si apesi incet acceleratia.

| GabrielGaby a răspuns:

Intri in masin dupa care:
-bagi cheia in contact;
-tragi frana de mana
-apesi ambreajul pana la fund(pedala din stanga)
-invarti cheia usor pana cad se aprind becurile pe bord(daca este masin disel astepti sa se stinga aproape toate becrile) invarti de cheie pana cand porneste;
-daca este masin pe benzina invarti de cheie pana cand pornsete(sari peste faza cu becurile de pe bord).

Funditatongue?

| Mechanic006 a răspuns:

Apesti ambreajul apoi comcomitent iei piciorul de pe ambreaj si apesi usir acceleratia nu e foarte greu. sper ca o sa reusesti bafta!