| tuska a întrebat:

MI am luat un fiat punto din 2000 dar mi se tureaza singura la relanti si si revine daca apas iar acceleratia. Ce poate fi? Sau cand sta pe liber parca trepideaza putin masina nu merge rotund.Astept sfaturi!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu ai mentionat nimic despre martorii din bord. Daca ai unul aprins, masina trebuie pusa pe tester si se identifica foarte usor problema.
Nu ma stiu cu motoarele de Fiat, insa ralantiul neregulat este cauzat adesea si de regulatorul de ralanti (cunoscut si ca motorasul pas-cu-pas) sau de valva de recirculare a gazelor arse (EGR). Acestea trebuie curatate periodic, de preferat de cineva care se pricepe cat de cat. Ai nevoie doar de niste chei potrivite, un spray pentru curatat carburatoare si de putina indemanare, eventual de ajutorul unor posesori (vezi forumurile de specialitate). Din pacate insa la service greu gasesti oameni dispusi sa faca asta, pe banii altuia fiind mult mai simplu sa le schimbi.
In rest subscriu la covexrobu, adaugand ca daca motorul e bine fixat, filtrele si bujiile sunt recent schimbate, vibratiile pot fi cauzate si de un injector incarcat. Acesta lasa-l insa la urma, pentru ca e mai costisitor, dar se poate curata cu ultrasunete la service.

12 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Verifico pe un tester auto.

| covexrobu a răspuns:

Oliana. Fiat punto Nu este pe carburator constuctorii straini de masini nu mai folosesc carburatorul de foarte mult timp asa ca nu ai ce regla la jiglorul de relantiv. Mariaioana daca era o buje motorul nu statea la relantiv si iti murea motorul. Vreau sa te intreb cand ti se tureaza motorul dimineata cand il pornesti si este rece motorul? daca atunci ti se tureaza este ceva absolut normal pentru ca tu ai un regulator de avans prin depresiune. Cu cat pedala este apasata mai putin cu atat avansul este mai mare iar cu cat este mai mult apasata cu atat avansul lucreaza mai putin. SI daca apesi ambreajul nu iti mai trepideaza? Eu te sfatuiesc sa verifici suporturile la motor sa nu aiba cauciucul uzat sau suruburile slabite si din aceasta cauza sa iti trepideze. Schimba-i toate bujiile si filtrele de benzina, aer etc. Si ai sa vezi ca o sa iti mearga mai bine masina. Bafta

| lifeForJesus a răspuns:

Buna! poate sa fie o bujie, o fisa, sa-u poate e doar benzina proasta...mai bine mergi la un mecanic auto! Bafta!

| lifeForJesus a răspuns:

Covexrobu : pentru cunostinta ta generala: fara o bujie merge motorul, dar trepideaza! iti spun eu! si daca era in 6 pistoane mergea si intr-o bujie numai! demonstrat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica cablul de acceleratie sa nu fie degradat si regleaza motorul de la carburator, este acolo un surub, am uitat cum se numeste dar regleaza amestecul benzina/aer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand stau cu ea pe liber, de ex la semafor atunci o ia singura razna, ating acceleratia si si revine, se tureaza cam pana la 4000.inca nu stiu daca are schimbate filtrele si toate cele. n-am cartea service, dar maisina nu i in Romania ci in Italia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clapeta care regleaza ralantiul masinii tale este comandata de un micut motoras electric imbracat in plastic negru care sta fix sus pe motor, el se defecteaza si nu mai tine motorul pe linia de plutire! Se inlocuieste cu unul nou! Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi poate gasesti aici ceva: http://www.fiatfan.ro/forum/probleme-de-ordin-tehnic-20/. Vad ca se discuta mai multe probleme legate de fiat punto. Sper sa iti fie de folos.

| mikella a răspuns:

Arunco la fier vechi

| Unui_Pictor_Amator_Șevalétul_1981 a răspuns (pentru mikella):

Draga "mikella", n-or avea toti banii tai sa isi permita masini de lux, deh... asa patesc aia care investesc mai mult in educatie -
reusesc sa scrie corect, dar nu au bani de masini bune.

| tuska explică:

Masina arata super bine. Am dus o si cica a schimbat ceva, acum sa vedem daca se mai accelereaza.Cu trepidatul, nu i mare lucru, dar se simte. Sotul are un Pegeout nou si nici macar nu stii ca esti in masina, la a mea te dardaie putin, specific, putin!

| tuska explică:

Deci cand stau la semafor simt la picioare la scaun o mica trepidatie constanta, ca si cum ai fi in autobuz. ha ha. cu turatul? La semafor stau cu ea pe liber si o ia razna, fara sa fie atinsa...