| tudorr a întrebat:

Pt scuter trebuie sa faci ceva scoala de soferi? Si cum e cuatestatul acela? MS

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr. 195/2002(Codul rutier), art. 30 si 33, motociclete cu o capacitate cilindrica de pana la 125 cmc si o putere de pana la 11 kw se incadreaza la subcategoria A1 si este necesar permis de conducere pentru aceasta subcategorie, care se poate obtine dupa scoala si sustinerea examenului, dupa implinirea varstei de 16 ani. Scoala poate fi inceputa cu cel mult 3 luni inainte de implinirea a 16 ani. Numai bine!

1 răspuns:
| FulgerMQ a răspuns:

De la 14 ani pe scuter nu trebuie sa faci nici un curs, funda?