| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudatabig grinaca voi cumpara o mobra de aia care are si pedale pot sa o conduc? O sa o conduc pana la bunici, chiosc etc..Am voie? Iti trebuie permis? Daca da, de la ce varsta? Funda celui mai explicit raspuns! Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca acea mobra se incadreaza la categoria moped si ai nevoie de permis de categoria AM, acesta se poate obtine de la 16 ani.
Poti verifica daca se incadreaza la moped, comparand caracteristicile tehnice cu cele prevazute de OUG 195/2002 pentru moped, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| AdrianLvs a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este hoinar

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdrianLvs):

In mod sigur modelul Hoinar se incadreaza la categoria moped.

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Îți trebuie permis categoria A2. de la 18 ani.
Mobra se încadrează în categoria A2 și de la 18 ani poți avea permis.
Dacă circuli cu un vehicul fără permis și ești prins și găsit vinovat riști de la 1 la 5 ani de închisoare. Vezi art. 335 alin 1 din noul Cod Penal http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335
Vezi art 20. Alin 4 limitele de vârstă pentru toate categoriile din noul cod Cod Rutier. http://e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier/