| ClaudiuM1997 a întrebat:

Buna seara.am un golf 4 din 1999, care are doar dotarile standart + trapa. deci nici geamuri electrice nu are. intrebarea mea abs este o dotare standart? e motoru 1.4 benzina.

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Daca ai 1.4 benzina ai ABS, scuipa benzina pe etriere si ofera o franare mai buna. Nu conteaza motorul! uita-te sa vezi pe cartea masinii si-ti arata acolo dotarile

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te lua dupa ala, eu am avut Octavia 1.6 din '98 (care e identica cu Golf 4 ca mecanica), si nu avea ABS.
Un prieten are Octavia din 2004, 1.9 TDI cu aer conditionat, si tot nu are ABS. Nu era in standard.
Daca atunci cand pui contactul, se aprinde in bord un bec galben ABS, care apoi se stinge, ai ABS. Daca nu se aprinde, nu ai.
Daca te uiti sub capota, urmaresti traseul conductelor de frana, de la pompa. Daca se duc direct pe sub masina, nu are ABS. Daca intai se duc spre o piesa metalica cu forma mai patratoasa (pe care scrie si ABS), aia e unitatea ABS, deci e dotata cu ABS.

| OldSoul a răspuns:

Nu, abs-ul nu era o dotare standard in acel timp.

| vladeusebiu a răspuns:

Nu exista abs pe timpul ala.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru vladeusebiu):

Am avut un W202 din 95, avea ABS, clima bizonala, 4 geamuri electrice, diesel 16supape, pilot automat, cutie automata, tetiere spate electrice.
Deci exista ABS cel putin in 95.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Eu am ABS pe Opel din '93... Model '88.