| Claudes a întrebat:

Buna ziua!
Cine este de vina in aceasta situatie daca vehiculul B iese din parcare si este doar cu botul in drum iar vehiculul A schimba banda? https://imgur.com/a/wS4i0

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Vehiculul care iese din parcare pentru ca nu s-a asigurat la plecarea de pe loc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si unul si altul trebuie sa se asigure: A la schimbrea benzii de mers si B la iesirea din parcare. Dar, in aceasta situatie, B s-a asigurat si a intrat pe banda lui. A a intrat pe alta banda (banda lui B) fara sa se asigure.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Am vazut ca ai mai pus intrebarea. La o schimbare de banda te asiguri si din fata si laterale, nu numai in spate.

| Claudes explică (pentru Salontanul):

Ideea este ca desenul nu reprezinta exact ce s-a intamplat.
Nu am mai avut foi de constatare si de aia am lasat asa. Eu (A) m-am asigurat si am intrat pe banda 1, si eram deja incadrat complet pe banda 1. Iar B a iesit din parcare direct in lateralul meu.
Cei de la asigurari se iau doar dupa desen sau si dupa avarii?
https://imgur.com/a/5EIWz
Se vede ca el era inca in parcare si doar cu botul iesit in drum (pe 1/3 din banda 1).
Deci cei de la asigurari se iau doar dupa desen?

| gelu1970 a răspuns:

B

| UserRo10 a răspuns:

B nu a acordat prioritate