| seby8873 a întrebat:

Sambata dimineata am facut un accident, adica m-am incadrat pe o banda gresita si am dat cu spatele sa schimb banda iar in timpul acestei manevre am lovit un moped care era in dreapta spatelui meu. Am fost la asiguratorul meu ca am facut constatare amiabila bla bla iar azi ma suna ca sa ii dau bani pentru daune corporale ca ala de pe moped a cazut si s-a lovit undeva in zona coastelor da nu tare, are doar o vanataie asa cam cat juma de palma si undeva la glezna dreapta(ceva zgarieturi). Nu asa mere ca daca o trecut 24 de ore nu mai are nici un efect chestia asta cu cerutu banilor?

Răspuns Câştigător
| 1n3x a răspuns:

Pana mea, in Romania ceri daune si dupa 6 ani.Is debili astia, multi au permis obtinut prin spaga.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu merge asa, daunele pot fi cerute si ulterior, in termen de 2 luni de la producerea accidentului, prin constituirea ca parte civila intr-o plangere penala pentru vatamare corporala din culpa(ar.184, alin.1 Cod penal). Incearca sa te intelegi amiabil, esti vinovat de producerea accidentului. Numai bine!

| seby8873 explică:

Pai cam asa e, dar eu vreau raspuns cat mai aproape de intrebare ca asta acum vrea sa ma dea in judecata si nu stiu ce sa fac