| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un opel astra H si in Radio ala mic imi scrie.
Range 45 KM!
Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Se refera la cati km mai poti merge cu benzina pe care o ai in acel moment, de ce scrie asta in acel chenar dedicat radioului, asa a ales probabil producatorul
La alte modele afiseaza pe bord, intre ceasurile indicatoare etc

| vlllaaddd a răspuns (pentru Simpatic):

Aa ok, iti multumesc mult, ma speriasem grav.

Credeam ca trebuie sa o duc de urgență in service

| Simpatic a răspuns (pentru vlllaaddd):

Npc,alta data cand mai ai nelamuri referitor la ce iti afiseaza la masina, fa o poza cu telefonul smart, urca poza pe un site de upload gratuit, apoi pui linkul aici in intrebari, e mai simplu!

| vlllaaddd a răspuns (pentru Simpatic):

Am incercat sa o postez pe imgur, dar a zis ca e full de utilizatori si nu ma mai pot conecta la contul vechi

| Simpatic a răspuns (pentru vlllaaddd):

Sunt multe siteuri de genul, uite unul la care ai posibilitatea sa setezi cat timp sa ramana imaginea pe serverul lor apoi sa o stearga, fara sa iti faci cont neaparat>> https://imgbb.com si cate si mai cate siteuri mai sunt

| Simpatic a răspuns (pentru vlllaaddd):

Da tinere!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inseamna ca ai foarte putina motorina!
Mie de la 100-125km mi se aprinde becul de rezervor gol, iar daca continui sa merg, imi clipeste.
Nu recomand sa mergi cu mai putin de jumatate de rezervor la masinile astea, altfel o dai in probleme cu sistemul de alimentare.
Range-ul se refera la numarul de kilometri pe care il poti parcurge cu combustibilul din rezervor, raportat la consumul scos in ultimul timp.

| vlllaaddd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E pe benzina 1.6 twinport

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vlllaaddd):

Tine-o macar cu 20l de benzina in rezervor, permanent.
Adica range de vreo 200km, si indicatorul de benzina aproape pe jumatate. Ideal ar fi sa pui full si sa alimentezi din nou cand ajunge la jumatate; eu asa fac, e foarte sanatos pentru pompa de alimentare, rezervor si injectoare. Mizeriile se imprastie si sunt captate mai usor de filtru. Cand mergi cu putina benzina, mizeriile sunt trase brusc, infunda sitele de pe pompa si incalzesc pompa.