| AestheticPerf a întrebat:

Am imediat 18 ani si fac permisul de conducere si m-am gandit sa imi iau in Audi A4 1.8 benzinar. Am gasit unul ( 1.8 TFSI ) la aproximativ 5400 Euro, insa scrie ca dimineata la prima pornire se aude intinzatorul de la lant, insa este insesizabil. Nu stiu ce inseamna asta, este grav? Si daca trebuie sa fac ceva in privinta lui cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Este destul de grav.Este primul semn ca trebuie facuta distributia. Poate ceda in orice clipa.De fapt lantul sare peste cativa dinti si se indoaie 8 supape de la admisie si se mai sparg cateva lagare de la axul cu came si se duce naibii avansul variabil hidraulic.Cost aproximativ 2000€
Am una in curte cu problema asta.Dar am si una care merge brici, are 400.000 km fara sa fie desfacut motorul sau inlocuita turbina.Are soft de la 240.000.
Am una cdaa si una bzy cod motor.
Sa faci distributia in service costa 4600 lei.
Daca ai sub 150.000 km iti recomand sa schimbi doar intinzatorul hidraulic, costa 200 lei si se schimba usor.Cel original are defect din fabrica.Sa nu pui alte marci in afara de VAG, la distributie. Piata este plina de chinezarii.

| anonimg a răspuns (pentru xerxes1):

Este bun lanțul de la bicicletă ca rezervă? happy

| xerxes1 a răspuns (pentru anonimg):

Seamana putin dar cel de la tfsi este mai lat si are dintii mai marunti.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O poti duce la un mecanic sa vada probabil lantul de distributie trebuie schimbat. Mai grav e atunci cand mergi cu masina si auzi lantul trebuie sa opresti imediat pentru a nu provoca pagube.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca trebuie schimbata cat mai repede distributia. Depinde unde schimbi, posibil sa fie si cateva mii de lei.

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

In jur de 500€ costa. Daca merge la audi peste 1000€ laughing