| anonimxzxzxzxz a întrebat:

tocmai am facut o prostie. De fapt nu eu, un prieten de-al meu. Totul a inceput azi dimineata la ora 2 cand, 2 prieteni au venit la mine si m-au chemat afara, am iesit afara, si mi-am luat cheile de la masina tatalui sa stam in masina, unul dintre prieteni era la scoala de soferi dar nu avea carnet, am facut cateva ture prin parcare, repet prin parcare, si cand l-a lasat pe celalat prieten sa incerce, a raschetat putin o masina, si sunt curios, daca s-ar afla si, ar fi ceva cu politie, daca ne-ar prinde politia ca am circulat fara permis dar, doar in parcare, am condus gen in fata si in spate sa incercam doar, nu pe drumuri publice strazi etc, se pedepseste cu inchisoarea sau cu o amenda?, multumesc!

Răspuns Câştigător
| JohannesZu a răspuns:

Salut, pai in primul rand si parcarea tot publica e, cat despre prima intrebare cu amenda da, o sa iti dea amenda plus ca cel care a facut asta nu o sa mai aibe voie parca 5 ani sa dea de permis! Automat o sa ii faca si dosar penal, ideea e ca daca mirosi ceva ca afla vecinu cu masina lovita ca voi ati facut asta sa il iei pe tacto frumusel si sa ii spui si sa va intelegeti cu domnu ca sa nu ajungeti la politie!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.6 din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Fata de aceasta prevedere parcarea nu este drum public.
Pentru a fi reparata masina vecinului trebuie ca tatal tau sa incheie o intelegere amiabila cu acesta si sa-i dea datele politei RCA pe care o detine. Daca se incheie aceasta intelegere nici nu trebuie anuntata politia.
Asa fiind spune-i repede tatalui de prostia care ai facut-o si sa se inteleaga cu vecinul si n-o sa existe alte urmari.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai facut si a doua prostie, ai luat in seama raspunsurile proaste, de la utilizatori care n-au habar de legislatia rutiera.

| darrio2007 a răspuns:

Parcarea este tot spatiu public.Prietenul nu va mai vedea carnetul iar tatal tau poate ramane fara permis.Tu, eventual, o bataie zdravana de la tactu. Ceea ce e prea putin.

| SasNetRomania a răspuns:

Cautal pe om urgent, pe proprietar si propune-i o reparare gratuita. Nu spui nimic ca a fost x sau y la volan, ci vb cu tatal tau sa zica ca el a fost. In acest caz scapati foarte usor toti.

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand tu ai savarsit un furt (ai luat masina fara permisiunea tatalui). Apoi conducerea fara permis. Ambele infractiuni se pedepsesc cu inchisoare. Acum problema e ce va zice tatal tau cand va vedea ca masina e lovita. Si daca cel din parcare isi va da seama ca voi i-ati lovit masina

| anonimxzxzxzxz explică (pentru Dintrebare):

Aha, deci la ce am facut, ar fi trebuit safac puscarie de 2 ori laughing) ...doamne fereste.

| vladeusebiu a răspuns:

Cel mai bine e sa-i spui tatalui tau de cele intamplate, pentru ca daca cel care are masina julita se duce la politie declara ca si-a gasit masina julita cei de la politie vor deschide o angheta. Daca cel vinovat nu se prezinta in 24 de ore te poti alege cu dosar penal suspendare si o amenda. Daca se dovedeste ca cel care a condus masina nu are nici permis vei avea si dosar penal pentru conducea unu vehicul fara permis.Asa ca cel mai bine e sa-i spui tatalui tau si sa se inteleaga amiabil, astfel nu mai e nevoie de politie.

| Fineas666 a răspuns:

1. Esti la prima abatere, sper... si politistii te iarta de obicei la prima abatere de orice fel si cand spun orice ti-o spun din propria experienta.
2. daca nu afla nimeni ca voi ati fost nu patiti nimic... asta in cazul in care "a raschetat" inseamna o zgarietura destul de mica
3. sper ca ti-e invatatura de minte asta sa nu-ti mai lasi prietenii sa-ti conduca masina, mai ales masina care nu e a ta big grin

| anonimxzxzxzxz explică (pentru Fineas666):

Da. normal ca prima abatere laughing, prima oara cand am condus masina, culmea, ca m-am acomodat si conduceam si cu o mana laughing), si asta a vrut si el sa incerce cand m-a vazut pe mine ca pot, si ***-o de masina aluia... laughing

| anonimxzxzxzxz explică:

Mersi mult baietii, cred ca scap,, basma curata'' dar de acum... nu mai fac prostii din astea... happy