| Erik2312 a întrebat:

Buna TPU.De la ce varsta ai voie sa conduci un scuter de 49cm3? Si trebuie sa iei ceva ore de condus?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta minima este de 16 ani si numai dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea pentru obtinerea permisului de conducere de categoria AM - proba teoretica (sala) si proba practica (parcurgerea unui traseu in poligon). Scoala de conducere o poti incepe la 15 ani si 9 luni.

| Erik2312 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce trebuie sa inveti la teorie si la practica?

| suntserios a răspuns (pentru Erik2312):

Ai sa vezi la scoala de soferi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Erik2312):

La teorie inveti legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare si Regulamentul de aplicare iar la practica inveti conducerea scuterului si cum parcurgi traseul in poligon.

| Erik2312 explică (pentru Ioandelasal):

La ori ce scoala de soferi pot sa dau pentru categoria AM?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Erik2312):

La scoala nu "dai", la scoala inveti legislatie si conducere, examinarea se sustine la politia rutiera.
Nu stiu daca toate scolile de conducere se ocupa si de categoria AM, vezi pe internet ce scoli sunt si pentru aceasta categorie ori intreba pe cei care o au.

| Erik2312 explică (pentru Ioandelasal):

Mersii
funda

7 răspunsuri:
| iulianolaru99 a răspuns:

De la 16 ani, cu categoria AM.