| Alb3rt0 a întrebat:

Mai este voie sa conduci scuter (49) de la 16 ani? Funda...
Multumesc

Răspuns Câştigător
| motan444 a răspuns:

Da desigur uite citeste aici
Conducatorii de mopede trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

- varsta de minim 16 ani impliniti;
- sa detina asupra sa si sa prezinte la control, actul de identitate, certificatul de inregistrare al mopedului si adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi;
- sa poarte obligatoriu casca de protectie;
- sa circule permanent cu faza mica aprinsa.

Reglementari legale :

Art. 6 = definitii? pct. 6 = mopedele nu sunt considerate autovehicule

Art. 9 = pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, mopedele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

Art. 9 alin. (2) = categoriile de vehicule care pot fi admise in circulatie fara a fi omologate se stabilesc prin ordin al MTCT, cu avizul IGPR

Art. 11 = proprietarii de vehicule sunt obligati sa le inmatriculeze sau inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in ci rculatie

Art. 12 = pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate sau inregistrate si sa poarte placi cu numerele de inmatriculare sau inregistrare.

Art. 15 alin. (5) = este interzisa punerea in circulatie a unui vehicul inmatriculat sau inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare atribuite de autoritatea competenta, ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele in vigoare.

Obligatiile participantilor la trafic :

Art. 36 alin. 2 = pe timpul deplasarii pe drumurile publice conducatorii de mopede trebuie au obligatia sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 70 = pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trabuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani.

Art. 70 alin. 3 = bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare semnalizare si dispozitive reflectorizant fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare.

Art. 16 din Regulament = in circulatia pe drumurile publice, mopedul trebuie sa fie echipat cu: instalatie de franare eficace, sistem de avertizare sonora, instalatie de

evacuare gaze, sistem de iluminare-semnalizare, dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie in spate, placuta cu numarul de inregistrare amplasata la partea din spate.

Art. 98 din Regulament = se interzice transportul pe mopede a mai multor persoane decat locurile stabilite prin condtructie precum si a obiectelor voluminoase.

Art. 160 din Regulament = mopedele care circula pe drumul public trebuie conduse numai pe un singur rand.

Art. 160 alin. 2 din Regulament = persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede numai daca fac dovada ca au absorvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate.

Art. 161 din Regulament = Se interzice conducatorilor de mopede :

a) sa circule pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul " Acces interzis bicicletelor";
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia pistelor special amenajate;
e) sa circule in paralel;
f ) sa circule sub influenta alcoolului;
g) sa se tine de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul
m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, zapada sau gheata
n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemul de franare sau fara avertivor sonor functional;
p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura, cu exceptia cazurilor in care urmeaza sa efectueze virajul stanga
r) sa circule fara echipament fluorescent-reflectorizant de la lasarea serii pana in zori sau cand vizibilitatea esta redusa

Art. 161 alin. 2 = conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, certificatul de absolvire al cursului de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare al mopedului.

Art. 36 din OGR nr. 195/02 = conducatorii de mopede sunt obligati sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 100, pct. 11 din OGR nr. 195/02 = conducatorii de mopede sunt obligati sa circule cu faza de intalnire si in timpul zilei.

Sanctiuni

Fapta prevazuta de sanctionata de

- lipsa casca de protectie art. 36 al. 2 din OGR nr. 195/02 art. 99 al. 1 pct. 9 (2 - 3 p. amenda)
- nerespectarea normelor - vezi tabel anterior - art. 101 al. 1 pct. 8
privind circulatia mopedelor (6? 8 p. amenda)
- lipsa numar inregistrare art. 102 al. 1 pct 2. art. 102 al. 1 pct. 2 (9-20 p. amenda)
- circulatia fara faza mica art. 44 al. 3 din OGR nr. 195/02 art. 100 al. 1 pct. 11 ( 4 - 5 p. amenda).
- lipsa adeverinta curs de legislatie rutiera (6 - 8 p. amenda)

| Alb3rt0 explică (pentru motan444):

Va multumesc la toti big grin

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca detii permis de categoria AM, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai permis pentru categoria Am sau A1 da ai voie

| Public22 a răspuns:

Prietene baga-ti veverita in ea de lege, daca te tine trusa conduci ce motor vrei tu. Si da ai voie sa sa conduci scuter de 49 la 16 ani. hai cu funda aia!

| gyova a răspuns:

Da dar iti trebuie permis, categoria A1... FUNDA.