| needyou a întrebat:

vreau sa stiu daca pot conduce un atv de 125 cm3 cu 10 cp
am 13 ani.big grin pot conduce fara permis? sau fara atestat? asa scrie p site-ul ala.
fundawinking mentionez ca nu pre stiu chestiile alea cu carnetu.big grin

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Prietene trebuie sa constientizezi cateva lucruri. Legea iti interzice sa mergi la 13 pe orice fel de autovehicul / scuter sau cum vrei tu sa il numesti. Ideea este urmatoarea poti sa mergi cu el dar daca patesti ceva si mori o sa te planga ai tai si multa lume. Nu trebuie sa te dai dupa toti ca la 13 ani se dau smecheri ca merg cu scuterul. Chiar daca mergi prin sat poate sa treaca un camion sau o masina mai mare si sa nu fi atent o secunda si te loveasca. Poate nu esti atent si cand faci stanga sau dreapta sa te loveasca din plin si sa te nenoroceasca. Nu cred ca merita sa stai paralizat sau cine stie cum de la varsta asta. Gandeste-te la sanatatea si integritatea ta corporala si lasa-i pe altii sa se nenoroceasca. Nu o sa fi mai smecher cu nimic daca incepi sa mergi cu atv de la varsta asta. Ci vei mai fi inca unul care a pierit pe marginea drumului. Si nu cred ca vrei sa lasi in urma ta o cruce pe marginea strazii si multa durere acasa.

11 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Copile toti de varsta ta ar vrea sa mearga dar nu poti legal! Mai ai pana la 16 ani si iti mai trebuie si B1(care il iei la 16ani)! Ai si tu dreptate uni chiar merg si pe motocicleta la varsta ta, dar in cele mai multe cazuri ei au un tata care sa ii invete tot ce trebuie sa stiu! Am eu un nepotel care sa roaga de taica-su sa ii dea si lui ATV-ul de 200cmc! Si de nervi i la dat si nici nu s-a uitat la el! Si cand s-a suit pe atv nu stia sa il porneasca,i-am explicat,nu intelegea si pana la urma ia pirit tot cheful! Daca tatal tau are incredere in tine poate sa iti dea un atv! Dar trebuie sa inveti comenzile, sa ai anumite reflexe, jocuri(in maini picioare)! Dar asteapta sa cresti! E bine au lasat astia permisul la 16ani ca la 13ani inca esti mic!

| ombladon a răspuns (pentru emoboy):

Pentru motocicleta pana in 125cm3, ai nevoie de subcategoria A1, cu B1 poti conduce "masinile fara permis", alea mici cu 2 locuri...

| emoboy a răspuns (pentru ombladon):

Frate,baiatul vorbeste de atv nu de motociclete.B1 este pentru ATV.

| Draagos a răspuns:

Nu

| needyou explică:

Am colegi de aceeasi varsta care au scutere de 49cc s le conduc fara nici o problema
stau la sat deci...

| needyou explică:

Mic,sunt baiat

| maidanez000 a răspuns:

Eu am un atv de 110 si traiesc intr-un mediu rural deci numa la mine pe strada am voie sal conduc am 13, mo prins politia o data prin centru si mi-a dat numao o avertizare
ca daca nu aveam cunostinte putea sa-mi faca dosar si sa numai pot lua carnetul nici o data, deci prietene iti spun sa te alini pana nu o patesti.

| adrenalin a răspuns:

Din pacate la 13 ani nu ai voie nici cu bicicleta pe drumurile publice. Dar daca te ai bine cu politia poti sa il conduci si ilegal.

| IonutzVipera a răspuns:

Macar daca ai avea buletin acum esti cam micawinking

| Cosmin_3441 a răspuns:

Nu poti pentru ca 1 are motor mare asdica ai nev de permis daca aveai macar 14 ani aveai voie cu scuteru

| Bindila_Ciprian_1994 a răspuns:

Eu la 12 ani am voie sa conduc un ATV de 20 de cp pe campuri?