Întrebare recomandată | AlexS9 a întrebat:

Mi-am luat de curand un atv de 125 cmc, 10 cp pentru. copii si adulti si vreau sa stiu daca necesita permis, sau atestat si la cati ani pot conduce atv-ul? pot sa il inscriu pe 49 cmc?, ca am auzit ca merge inscris.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sk1j4 a răspuns:

E o inscriere perefct corecta pentru politie.SI nu am zis doar de tara.
Mda si eu am un scuter de 49 si o motocicleta sport de 600.
Dar nu conteaza ce distinge.Baiatu a intrebat daca i trebuie permis pentru 125cc.Si daca poate fi inscris pe 49. Da poate fi inscris pe 49.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria B1 o sa-l poti conduce de la 16 ani si cu permis de aceasta categorie, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
N-ai cum sa-l inscrii la categoria moped. Oricum, n-are nici un rost, de astazi si pentru moped trebuie permis de categoria AM si varsta este tot de 16 ani.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Chiar si la 49 se cere permis.Nu-l poti inscrie cu date false, caci la inscriere trebuie sa prezinti cartea lui de identitate, factura de cumparare sau o dovada ca esti tu proprietarul, si actele tale.Controlul politiei se face si prin compararea datelor din talon cu cele ale motorului, atunci cand li se pare ceva suspect.Si sunetul de 125 e diferit de cel al unui 49.

| Sk1j4 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Danut e gresit ce zici tuwinkingDar probabil nu sti deoarece nu ai facut acest lucru

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Sk1j4):

Dragul meu, conduc motoare de vreo 30 de ani si tot timpul am fost in regula.Acum 3 ani am inscris un scuter de 49 si stiu ce se cere.Am circulat si in interior si,, afara,, pe doua roti si am vazut ce se verifica. Cauta pe google la,, legislatie scuter,, si vezi acolo.Mai ales iesi acum cu un scuter fara permis, in fata primului politist.Atestatul de legislatie rutiera nu mai e valabil.Trebuie un examen teoretic-grila-si o proba de indemanare intr-un loc amenajat, cu un politist.Verifica si spune-mi.

| Sk1j4 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Nu ma refeream la aia.Scuterele cu cc pana in 50 inca se pot conduce cu categoria b.
Ma referat la inscris.
Foarte multe scutere de 80, 1.25, 150 sunt inscrise pe 49.Si chestia cu sunetu..nu prea are legatura.49, 80,1, 25 tot asa se aud.Marimea e cam tot aia. Daca o sa mergi la tara o sa vezi ca peste 95% din scutere nu aveau acte, inscrise de 49 chiar daca sunt mai mari.Inscrise la primarie care rezolva tot.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Sk1j4):

Dragul meu eu ma refeream la o inscriere corecta.Si nu stiu cum e pe la tara.Am si 49 si 125 si 1600. Orice ureche distinge diferenta intre 49 si 125.Finish!

| Sk1j4 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Si nu se distinge chiar deloc intre 49 si 125.Sunt modele de 49 care suna mult mai bine decat 125.Filtru sport, care da un sunet gen 200, 250.Sunt multe chestii.

| Sk1j4 a răspuns (pentru Sk1j4):

Si da i trebuie permis

| Sk1j4 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

E o inscriere perefct corecta pentru politie.SI nu am zis doar de tara.
Mda si eu am un scuter de 49 si o motocicleta sport de 600.
Dar nu conteaza ce distinge.Baiatu a intrebat daca i trebuie permis pentru 125cc.Si daca poate fi inscris pe 49. Da poate fi inscris pe 49.