| paulp a întrebat:

Buna,
Vreau sa cumpar un redresor ca sa-mi incarc bateria masinii: Polo 2002, benzina, motor 1.4.
Ce model sa aleg si ce caracteristici trebuie sa aiba?
Multumes.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din vaga mea experienta in electricitate, stiu ca o incarcare lenta (cea mai recomandata pentru redresor) se face la cel putin 10% din capacitatea bateriei, timp de 12-16 ore, nu mai retin exact.
Deci daca ai o baterie de 50A, un incarcator de 5A ar fi suficient. Fiind vorba insa de un aparat pe care il cumperi o singura data, iar pe viitor poate iti vei schimba masina, cumpara ceva de vreo 10A, sa-ti iei de o grija.
Poti sa cumperi cat de ieftin, insa ti-as recomanda sa-l cumperi dintr-un magazin serios, unde sa primesti garantie, ca de multe ori se intampla sa fie facute din piese de proasta calitate, si se arde ceva prin ele din prima zi.

| paulp explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca redresorul are amperii de incarcare mai mici singurul dezavantaj e durata de incarcare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru paulp):

Daca ii are cel putin la 10% din valoarea bateriei, da, cred ca durata e singurul dezavantaj.
Sub 10% nu stiu ce se intampla.
Oricum, eu zic ca e mai recomandata incarcarea lenta.
Am avut un redresor puternic, care in 20 de minute incarca si baterie de tractor, insa dupa ce l-am schimbat cu unul mai slab, parca bateriile se incarca mai bine, dupa o noapte pe redresor la putere mica se comporta mai bine cateva zile pe masina, invarte mai repede.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Uite aici.Pe asta il am eu.Este bun si nici prea scump.
Sursa:http://www.emag.ro/......EFRVTBBBM/

| 0rlando a răspuns:

În principiu, oricare indiferent cât de ieftin ar fi, își face treaba fără probleme.

| horia2012 a răspuns:

Uita-te la baterie si daca e intre 45-65A, te duci intr-un supermarket si unul pana intr-o 100 lei ca sunt foarte bune. Scrie pe pentru ce capacitati sunt. Nu-ti cumperi unui care incarca baterii de 100A pentru a incarca una de 45A.