| s4mxr a întrebat:

Hello, Vreau sa imi cumpar urgent o autofiletanta pentru uz casnic. Ce caracteristici trebuie sa aiba? Ce model sa aleg? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru uz casnic iti recomand una de la Heinner, cu baterie mica, ca sa fie usor de tinut in mana. De diferenta pana la una mai de marca iti poti lua o baterie suplimentara, care sa stea la incarcat cat timp o folosesti pe prima.
Eu am construit o casa (complet rigipsata pe interior) cu un VMGA001, care inca functioneaza. Printre lucrarile mai recente, am dat 20 de gauri de strapungere printr-o teava patrata cu pereti de 2 mm (practic 40 de gauri). Cand i-am spus unui prieten ce am de gand sa fac, mi-a zis ca nu am nici o sansa cu masinuta asta, dar si-a facut treaba, chiar mult mai repede decat ma asteptam.

| s4mxr explică (pentru regis):

Imi trebuie pentru asamblat mobila. Cred ca propunerea ta este cea mai potrivita. Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce faci cu ea? Cit timp o folosesti pe zi, pe saptamana pe luna, pe an?
Daca o folosesti din an in paste ia una la priza. Daca o folosesti frecvent ia cu baterie.
Daca este pentru casa, cauta una care sa te tina f mult, daca esti sarac, nu cumpara lucruri ieftine, o sa iesi mai scump.
O bormasina sau drill ori zii cum vrei, daca e pentru bagat, scos suruburi, etc Dewalt aia e buna, infiletezi si dezfiletezi suruburi de diferite marimi fara probleme.

Treb sa te gindesti cit lucrezi cu acea scula. Daca lucri ore, nu ai ce sa faci cu desene animate laughing ce spune pe aici unia, ai nevoie sa te tina bateria, sa stiu si eu sa nu astepti bagi un surbub azi, altul miine.
Pt asamblat mobila Dewalt e buna sau Makita, restul is cam pe dinafara, iti faci treaba si cu mai stiu eu ce stift, dar cum spuneam cand esti sarac cumpara lucruri de calitate f buna, de la buna in sus.

Poti lua o scula si folosita, cauti in tirguri, poti proba acolo, ce am aratat eu daca functioneaza cand o probezi sigur va functiona si dupa ani dea rindu.
Dewalt, Makita au si baterii micute si mari, poti folosi ce doresti.
Eu iti spun din experienta. iar casa nu faci cju nici o scula indiferent ce s cula ar fi aia, pe baterie laughing La constructia unei case folosesti scule la priza.

| 120bulevard a răspuns:

Du-te la Lidl si cauta autofiletante ParkSide pe acumulatori, merge si pe ploaie, viscol, tornade, apocalipse, nu se strica niciodata, am una de cam 4 ani, e in jur de 280 lei, merita toti banii, made in Germany.