| ___hc10 a întrebat:

Bună ziua, am montată o finală sport pe mașină ceea ce am înțeles ca este legal, dar aș fi curios dacă aș da intermediara jos, s-ar putea să-mi ia talonul fără verificare cu aparat de decibelimetru? Ca am înțeles ca s-ar auzi destul de tare dacă aș anula intermediara.

Mulțumesc atincipat

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E destul de dificil sa iti ia talonul pentru toba, pentru ca trebuie documentata poluarea fonica. Dar stiu cateva cazuri cu masini zgomotoase carora oficial li s-a luat talonul pentru alte probleme.

| Simpatic a răspuns:

"Bună ziua, am montată o finală sport pe mașină ceea ce am înțeles ca este legal"

Este gresit ce ai inteles, nu este legal sa ai o toba sport decat daca are certificat de omologare (TUV) sau daca este toba sport de fabrica cum au anumiti bolizi -o toba sport pusa de fabrica pe masini sport gen pe Audi, Porsche, Mercedes AMG etc costa foarte mult ca optiune cand configurezi o masina noua, in unele cazuri costa si 2000 de euro doar aceasta optiune, dar vb de masini de sute de cai putere cu sunet pe masura, aceea nu este o toba luata din "Dragonu Rosu" ci o arta inginereasca!

pe scurt nefiind o toba sport omologata NU ESTE LEGALA!

Faptul ca multi scapa pentru ca politia rutiera nu este dotata ca politia din UK, Germania sau Austria si cu dispozitive de masurare a decibelilor este o chestie, insa din cate stiu eu, cei care fac control in trafic din partea RAR au si posibilitatea de a masura zgmotul. Daca vei fi prins isi vor da amenda si retine certificatul de inmatriculare, obligandu-te sa faci ITP-ul la RAR din nou, de data asta vei da jos toba sport si vei pune una normala happy

Este o masina diesel sau benzinara? Ca nu vad de ce la o masina pe benzina cu o toba sport mai vrei sa anulezi si intermediara? Nu e zgomotoasa destul?
La diesel oricat ai anula tot ca un tractor suna, la benzinara este suficient sa ai o toba de calitate sport ca se aude puternic.

Lasa intermediara asa cum este ea, nu iti forta norocul.

Eu inteleg pasiunea, inca de mic pustan am stat prin tot felul de smecheri si masinile lor "tari", insa daca nu ai vreo masina tare de genul audi RS, porsche 911, CUPRA LEON si altele asemenea (pot sa fie si modele vechi de masini cu pedigrii in sport cum ar subaru brz, subaru wrx, mitsubishi evolution etc) atunci pasiunea asta pentru sunet misto nu o inteleg, pentru ca vad destule masini vai de ele de 2000 de euro maxim la care proprietarii in loc sa le dea o vopsea sau sa le ingrijieasca mai mult, au pus tot felul de tobe care mai de care mai ieftine si polueaza sunetul acolo unde se duc.
Pasiunea nu este despre asta!

tu insa poti pune ce vrei tu pe masina ta, este alegerea ta si asumarea ta!