| BlueSkis a întrebat:

am un renault megane 2, din 2008, 1. 5dci!
De ceva vreme, pierde tot curentul din baterie la 2 zile daca nu mai este pornita, alternator nou nout, bateria are 4 luni de cand am luat-o. Am verificat daca alternatorul fura curent si nimic. Ceva sfaturi, pareri!?
Mentionez ca imi da si eroare in bord, cu probleme la partea electrica, becurile de la stopuri pe frana sunt in permanenta aprinse si nu-mi mai functioneaza nici pilotul automat.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai problema grava pe partea electrica, mergi la un service Renault sa iti faca in primul rand o diagnoza si sa iti identifice piesele defecte. Becurile de frana, daca raman aprinse cu motorul oprit, iti consuma urgent bateria, un singur bec are 21W deci toate 3 au 63W deci trag peste 5A din baterie, in 10 ore bateria aia se descarca complet.
Bateria si alternatorul nu au nimic. Un alternator nu are cum "fura" curent, trebuie sa existe un consumator iar alea 3 becuri chiar sunt un consumator serios.

| BlueSkis explică (pentru andreia67):

Buna dimineata, am pus un tester pe ea, eroare la becurile de frana si semnalizare, am schimbat becurile, bornele, si switch-ul de la pedala de frana, problema cu stopuri pe frana pornite in permanenta a diparut, urmeaza o alta diagnoza! multumesc pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| DaniGl a răspuns:

Posibil sa fie de la centralina.