| EmanuelEmy18 a întrebat:

Salut!
Astazi am avut un mic accident. Drumul era nemarcat, fara delimitare de benzi. sau cum sa ii spun. si toata lumea pe acolo. merge pe o singura banda. cand sa intru in giratoriu. m-am pus pe mijloc ca tot omul. si s-a bagat unul in dreapta mea. si mi-a atins aripa si portiera... voi ce ziceti? Cine e de vina?
Repet. drumul este fara marcaj intre benzi.
https://imgur.com/a/4BrVJOM

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot doua benzi sunt chiar daca nu are marcaj, pentru ca latimea drumului permite doua masini. Nu ai invata asta la scoala de soferi? Aici tu ai fost de vina. Vina lui a fost ca nu a anticipat ce vrei tu sa faci. Tu trebuia sa mergi aproape de bordura din stanga.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce cautai pe mijlocul drumului?

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Din imagine resiese ca tu ai fost incadrat si pe banda cealalta.el circula pe banda lui ..este un drum cu latime ce permite trecerea a doua vehicule. aveati loc amandoi dar tu i-ai fost incadrat pe banda lui..viovatul aici cazi tu. :/ trebuie sa te tragi mai spre stanga putin ..si la intrare in sens mergi cu treapta 1. te asiguri inainte de intrare ..asa este normal. aveai viteza necesara pastrarii benzii nr 2. tu esti viovat happy dar sa nu te sperii de la atata. este un incident minor ..pe cale amiabila rezolvati voi! atentie in trafic

| EmanuelEmy18 explică:

*Am adaugat, si mai adaug. toti, pe acel drum merg intr-o linie/sir indian, cate o masina, marcajul s-a scos, inainte erau doua benzi, abia incapeau doua masini pe acolo. Eu mergeam linistit ca toti ceilalti, pe mijloc, si el s-a bagat intre mine si bordura. Putea linistit sa franeze, dar nu a facut-o. a coborat din masina si deja imi si cerea bani. Nu a pastrat o distanta corespunzatoare

| suntserios a răspuns (pentru EmanuelEmy18):

Atat timp ca esti lovit in lateral nu poate fi vorba de distanta.
Sper ca nu i ai dat bani si ati favut amiabila sau ati fost la politie.

| EmanuelEmy18 explică (pentru suntserios):

Tare mult cred ca omul asta e un nesimtit. am vorbit amandoi sa mergem la biroul de avarii. la o ora anume. si dumnea lui a mers acum dimineata... M-a sunat un politist si m-a intrebat de ce nu am facut amiabila. "asa e omul, nu stie sa recunoasca cand greseste". Mentionez ca am avut martor in masina, si amandoi am avut aceeasi perspectiva asupra accidentului. dumnealui a intrat din spate. in unghi de aproximativ 20 de grade in mine. toata portiera dreapta si aripa dreapta imi sunt frecate. Eu nu imi vad vina ca am condus exact ca si toti soferii din acea zona. Poate maxim vina comuna

| suntserios a răspuns (pentru EmanuelEmy18):

Te duci si tu si rezolvi problema.
Eu greu cred ca o sa iasa el de vina avand in vedere ca esti lovit in lateral.
Faptul ca ai condus ca toti nu inseamna automat ca ai respectat si legea.
Sa ne anunti cum s-a finalizat.

| EmanuelEmy18 explică (pentru suntserios):

Mda. a mers tipul dimineata. la sectie si a zis povestea lui. Am cazut de vina. I-am zis politistului ca mergeam pe mijloc, pentru ca nu sunt delimitate benzile. si a zis ca e vina mea ca mergeam pe mijloc... Tipul acela s-a bagat in mine. prin dreapta... pe partea lui drumul se ingusta. si nici nu a franat/claxonat. a zis politistul ca trebuia sa nu merg pe mijloc, desi toata lumea merge pe mijloc acolo. si se merge in sir indian. Mi-a zis politistul ca nu e treaba lui ca nu sunt delimitate. ca acolo incap si doua masini. ce sa mai zic. Mersi totusi de parere. si tie si celorlalti

| suntserios a răspuns (pentru EmanuelEmy18):

Fix asta ti am zis si eu.
Legea nu e facuta de cum obisnuieste lumea sa mearga.

| EmanuelEmy18 explică (pentru suntserios):

Ce face un strain? Ce va face o persoana din alt oras? Ce sa faca. merge pe mijloc. ca abia incap doua masini. se caca pe ei astia cu marcajele. "Nu-i problema mea", raspuns primit de la politist. ce le pasa lor ca drumul nu-i marcat

| suntserios a răspuns (pentru EmanuelEmy18):

Ce sa faca un strain, merge cat mai pe dreapta ca asa zice si in lege