| Hereiam7 a întrebat:

Buna ziua! Imi spuneti, va rog, daca pot face orele de condus pentru scoala de soferi in zile consecutive? Instructorul are si alt program si nu i-ar conveni, dar legal se poate?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legislatia nu mentioneaza nicaieri ca cursurile sa fie in zile consecutive sau nu, dar trebuie sa fie facute in perioada celor 3 luni, inainte sa-ti expire analizele medicale.
Se pot face 2 zile consecutive de sofat, numai daca instructorul poate si accepta, fiindca are si alti cursanti care platesc ca si tine si au acelasi drept la condus, facand fiecare cu randul, asa cum este normal.
Din pacate, nu se pot face toate cele 15 zile consecutive doar cu un singur cursant, fiindca trebuei sa mergi la cursurile de legislatie rutiera, sa te odihnesti, sa inveti si evident sa mai faca ore de sofat si cu ceilalti cursanti.
Eu nu inteleg de ce nu aveti rabdare sa faceti totul cum este normal, ce-i graba asta?
Oricum programarea la sala apare dupa 1 luna, intr-un caz fericit si cea de traseu la 2-3 luni, daca esti norocos.

| Hereiam7 explică (pentru Violleta2022):

Am dat sala. Si mai are doar un cursant

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hereiam7):

Ramane totusi la latitudinea lui sa cand te programeaza.

| Alexuţ02 a răspuns:

Totul depinde strict de instructor cum are el timp, daca vrea te pune azi maine poimaine, etc, nu e scris nicaieri ca nu are voie, vorbeste cu el daca vrei zilnic si are timp, de ce nu?

| luffypk a răspuns:

Eu faceam si 2 ore de condus intr-o zi (45 si 45 minute), nu vad de ce nu.

| Hereiam7 explică (pentru luffypk):

Da, dar in zile consecutive? Gen incepi pe 1 si termini pe 15