| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU am luat o masina SH si proprietarul refuza sa imi ofere fiscal si ma amana. Ce pot face sa circul cu masina sau cum pot proceda sa merg cu ia?
Deoarece mai am cateva zile si expira contractul de vanzare-cumparare.
Dau funda happy
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu il are, de unde sa ti-l dea?
Sunteti singurii vinovati de situatia in care sunteti!
Din pacate, masina nu poate fii folosita daca nu este inscrisa legal.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este înscrisa legal, doar ca eu stand in alt oras iar acea persoana in alt oras m.am dus pana acolo, am facut contractul de vanzare-cumparare ...si a ramas sa imi trimita fiscalul.
Dar a trecut ziua in care trebuia sa mi-l trimita aproape 3 saptamani ...si-a inchis telefonul..si nu a mai raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Clar, omul are amenzi cat carul la finante si nu o sa iti scoata niciodata fiscalul ala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe talon nu scrie instrainat catre atunci poti circula cu ea... contractul de v-c nu expira.

De dat fiscalul nu ti l da pentru ca cel mai probabil are amenzi neplatite si nu vrea sa le plateasca, caz in care ai s-a cam ramai cu buza umflata. Fiscalul trebuia sa il ceri inainte sa dai banii

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Contractul nu expira, ramane valabil. Cu masina poti circula doar ca daca nu cumva a scris pe talon la instrainare pentru ca poti avea probleme daca te opreste politia. De obicei nu se prea uita la rubrica aceea agentii. Cand cumperi o masina de la cineva cea mai buna masura de siguranta e sa o achiti doar cand ai puse la dispozitie tot ca sa o poti inmatricula. Stiu care sunt toate neajunsurile. Deocamdata esti nevoita sa stai la bunavointa lui. Mergi cu masina fara probleme dar nu arati nimanui contractul de VC, sustii ca e masina imprumutata si atunci numai daca esti intrebata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.4tuning.ro/......98582.html sorry fara,